сн. “Корнел юнивърсити”

Синдикален мейл предупреди тези дни лекарското съсловие във Франция за наличие на предполагаем случай на смър­тоносния птичи грип H7N9. Новият щам беше засечен за пръв път в Китай в края на март, а жертвите му са вече 35. Повечето от тях са от района на Шанхай. Експертите са притеснени от скоростта, с която вирусът се разпространява, от бързата му мута­ция и от възможността заразата вече да се предава от човек на човек.

Спо­ред Световната здравна организация H7N9 е един от най-смъртоносните грипни вируси, който може да ни изправи пред прага на нова световна пандемия. Човечеството няма имуни­тет за новия грипен щам, в повече от 90% от случаите клиничните форми на заболяването са много тежки, а учените още не са успели да изобретят ваксина.

Една от най-коварните характерис­тики на новия щам е, че заразява птиците безсимпотмно. Тоест, без да ги разболява. Това усложнява кон­трола върху разпространяването на виру­са, който може да оцелее няколко дни в околната среда. Учените все още се надя­ват най-тревожният сценарий - предава­нето на новия щам от човек на човек, да ни подмине. Начинът за пренасянето на заразата върху хората обаче крие загадка.

Ако птиците са най-сигурният източник на инфекция, как да си обясним факта, че почти половината от заразените, преди да се разболеят, не са имали никакъв кон­такт с домашни птици? Такъв е и случа­ят с пациент, заболял в Тайван. Вирусолозите изуча­ват и случаите на зараза в рамките на едно семейство. За да разгадае тайната на новия птичи грип, Световната здравна организация предприе разследване в Китай. Малик Пейрис, професор по вирусология и медицински науки в Хонконгския универси­тет, предполага, че за широкия обхват на смъртоносната зараза са отговорни тър­говците, с чиято помощ вирусът се прена­ся между птицефермите и магазините.

През 2002 г. точно заразените птичи клетки станаха ключов фактор за избухва­не на епидемията с щама H5N1 в Хонконг, подчертава Пейрис. Твърде е възможно подобен трафик да е един от важните рискови фактори за разпространяване и на новия вирус. Тревожното е, че минала­та седмица опасният щам беше открит за пръв път и в птица, купена на пазара на едро в Донгуан, провинция Гуандун, на 100 километра от Хонконг. Това според Пей­рис може би е моментът, в който Китай и Азия трябва да преразгледат практики­те при отглеждането на птици, а Хонконг да им послужи като модел на биосигурност. На първо време трябва да се затво­рят мокрите пазари. Наложително е и мащабно изследване на кръвни проби, за да се търсят „тихи инфекции". Това ще помогне да се отговори на въпроса може ли вече вирусът да се предава от човек на човек.

Проучването ще изясни и дали е възможно инфектираните да развият само леки симптоми - случаи, каквито до този момент не са открити и докладвани. Ако се докаже, че причината за вируса е в домашните птици, отърваването от смъртоносния щам няма да е лесно поради факта, че те са твърде популярна храна за целия свят. Но опасенията на експерти­те, че новият грипен щам вече може да инфектира и други животни, включител­но прасета, ще направи разпространяване­то му още по-масово. Защото, ако H7N9 излезе вън от континента Азия, може да създаде много по-сериозни проблеми от сродника си H5N1, който не успя да еволюира, но засегна над 63 държави, остави стотици хиляди мъртви птици след себе си, а взе и стотици човешки жертви.

Искра Ценкова