Всеки трети, преболедувал COVID-19, получава мозъчни или психически увреждания в рамките на следващите шест месеца - това показва изследване, проведено сред над 230 000 души, съобщава Дойче веле.
Учените не знаят по какъв точно начин вирусът може да доведе до депресия и страхова невроза, но установяват, че тъкмо тези две диганози са най-разпространени сред общо 14-те психически и ментални отклонения, установени след прекаран COVID-19. По-рядко се регистрират инсулти, деменция и други неврологични смущения, но и тяхната честота е по-висока от обичайното, особено сред пациенти, преболедували тежко.
Новите данни, публикувани в много авторитетното медицинско списание "Lancet Psychiatry Journal", са базирани на здравните досиета на 236 379 пациенти, преболедували COVID-19, главно в САЩ. В 34 процента от случаите са диагностицирани неврологични или психически увреждания в рамките на шест месеца след заболяването. Този процент е много по-висок в сравнение с контролната група от хора, прекарали грип или сходни заболявания на дихателните пътища през същия период. Ето защо учените смятат, че COVID-19 оказва специфично въздействие върху човешкия мозък и човешката психика.
Авторите на изследването смятат, че пандемията ще доведе до вълна от психически и неврологични проблеми.
"За отделните пациент рискът от такива късни ефекти е минимален, но вредите за населението като цяло могат да бъдат сериозни", коментира Пол Харис, професор по психиатрия в Оксфорд и научен ръководител на екипа.
Неговият колега Макс Таке, също окфордски психиатър, уточнява, че изследователите досега не са успели да разберат биологичните и психологическите механизми на тези късни ефекти. Той настоява спешно да се инвестира в изучаване на феномена, за да може проблемите да бъдат предотвратявани или третирани по медицински път.
Най-често у пациентите се наблюдават страхови неврози (17 на сто) и емоционални смущения (при 14 процента), като тези две отклонения видимо не зависят от това дали пациентът е прекарал COVID-19 в тежка или в лека форма. Но сред пациентите с коронавирус, постъпили в интезивно отделение, 7 процента в рамките на шест месеца са получили инсулт, а при 2 на сто се диагностицира деменция. Независими експерти заявяват, че тези данни будят голяма тревога.
"Това изследване е много важно. То потвърждава отвъд всяко основателно съмнение, че COVID-19 в еднаква степен засяга мозъка и психиката на човека", посочва Саймън Уесли, ръководител на Факултета по психиатрия в авторитетния лондонски "Кингс Колидж".
"Последиците от COVID-19 за психическото здраве на пациента могат да бъдат сериозни", предупреждава и Лий Милиган, изпълнителен директор на благотворителната организация за подпомагане на психичното здраве "MQ".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.