Още в първите си дни, новите депутати в 45-я парламент внесоха три законопроекта за промени в Изборния кодекс. И досега изглежда, че всички партии в Народното събрание имат волята да нанесат кардинални изменения в изборния закон. Голяма част от тях засягат гласуването на българите в чужбина, които, както се видя от вота на 4 април, са много активни.

Гласуване по пощата

Сред промените, внесени от „Демократична България“, е масовото гласуване по пощата. Идеята е гражданите да имат възможност да подадат така гласа си на всички видове избори с изключение на местните.

По този начин, всички наши сънародници, които живеят извън пределите на България, ще могат да упражнят правото си на глас, без да чакат с часове на опашки или да пропътуват хиляди километри до най-близката секция. А бюлетините ще се изпращат чрез пощенски оператор или куриер.

Гласуването по пощата ще се провежда в период от 14 до 25 дни, като трябва да приключи 5 дни преди изборния ден. Такова предварително гласуване по пощата ще улесни българите в чужбина, но и тези в страната, които имат различен постоянен и настоящ адрес, както и хората с увреждания, обясняват вносителите. Вносителите се мотивират и че гласуването по пощата е решение и на провеждане на изборите в условия на пандемия.

Електронно дистанционно гласуване

Трите нови формации в парламента – „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се. Мутри вън!“ са за въвеждане и на дистанционното електронно гласуване.

От “Има такъв народ” предлагат първото такова да се състои експериментално още на президентските избори тази есен.

От ДБ залагат това да стане възможно до 3 г., като на първите два проведени избора да е експериментално. Според предложението на „Демократична България“ електронното дистанционно гласуване ще се реализира в период между 4 и 7 дни, като приключва 4 дни преди изборния ден. Системата трябва да е направена така, че гласуването с нея да не отнема повече от 5 минути, като вносителите посочват, че са ползвали естонския опит. Това още повече ще улесни българите в чужбина, които лесно и бързо ще могат да упражнят гласа си, само през мобилно устройство. Българите зад граница да могат да пускат електронна бюлетина, ако преди това са се регистрирали в специална система, разписват от “Изправи се! Мутри вън!”.

Гласуване Чикаго парламентарни избори 2021 - Малинчо

Държавната агенция за електронно управление трябва да осигури на всеки регистриран в системата избирател безплатен частен ключ (квалифициран електронен подпис) до 48 ч преди старта на дистанционното гласуване. То продължава 96 ч, като изтича в полунощ на деня, предхождащ с 3 дни изборния ден. Всеки избирател може да променя 3 пъти вота си, преди да го потвърди. Този законопроект предвижда и въвеждане на активна регистрация с цел изчистване на избирателните списъци от т. нар. мъртви души.

МИР "Чужбина"

И трите законопроекта предвиждат създаването на 32-ри многомандатен избирателен район “Чужбина”. От формацията на Слави Трифонов премахват изискването всеки МИР да дава най-малко 4 мандата, а от “Изправи се! Мутри вън!” предвиждат МИР “Чужбина” да излъчва поне 4 народни представители.

Разкриване на секции зад граница

Сред предложенията за промени в Изборния кодекс е да отпадне ограничението за разкриване на 35 секции в държавите, извън ЕС. Както се видя на тези избори в САЩ, Великобритания (която от скоро не е член на ЕС) и Турция желанието за гласуване е високо, а ограничението лиши от правото им на глас хиляди наши сънародници. Предвижда се още да се облекчи процедурата за разкриване на секции извън страната.

Вместо сегашните 60 заявления за отваряне на такава от ДБ предлагат те да се намалят на 40 за места извън консулските и дипломатическите представителства и на 20 за секции в мисиите. Праг от 40 заявления предлагат и от ИТН, и от “Изправи се!”.

Автоматично да се разкриват секции на местата, където на проведени до 5 години назад избори е имало образувана поне една и в нея са гласували не по-малко от 100 избиратели, разписват от ДБ и от “Изправи се! Мутри вън”. А от “Има такъв народ” предлагат подадените заявления за вота на 4 април от българите зад граница да важат автоматично за следващи избори за парламент.

И още предложения:

Машинното гласуване да е във всички секции, а вотът с бюлетина да остане в краен случай. Освен това „Демократична България“ искат видео на живо, докато се броят бюлетините, което не беше разрешено от ЦИК, а в последствие и от ВАС, на тези избори. Подвижна избирателна кутия за хартиени бюлетини ще има само в болниците, домовете за стари хора и специализираните институции, на плавателни съдове под български флаг, предвижда законопроектът на “Изправи се! Мутри вън”.

И трите политически формации предвиждат намаляване на състава на ЦИК и избиране на нови членове на комисията. Най-драстично - наполовина, я режат от ДБ. Те предлагат вместо от 18 членове ЦИК вече да е от 9. В другите два законопроекта се предвижда комисията да е от 15 души. Този на “Има такъв народ” премахва възможността партиите, които имат евродепутати, но не са парламентарно представени, да излъчват човек в ЦИК.

От ДБ предлагат опростяване на протоколите, които попълват секционните комисии, възможност за събиране по електронен път на подписките за партии, коалиции и инициативни комитети, както и броене на гласовете чрез автоматизирано преброително устройство за оптично сканиране в поне 300 секции. Данните от машинното гласуване да се прибавят към секционния протокол в изчислителните пунктове към РИК, да отпадне броенето на контролните разписки от машинното гласуване, в една секция да се допуска само по един застъпник или представител на партия, са пък подобренията в проекта на “Има такъв народ”. Освен това се забранява член на ЦИК да е в партийно ръководство. Хората на Слави имат и корона иновация - поставените под карантина да гласуват на адреса, на който се намират.