Снимки: Архив BG VOICE

Десетина дни след като нахлу в офиси на Националната електрическа компания (НЕК) и на консултантите по проекта за АЕЦ ,,Белене" - ,,УорлиПарсънс" и ,,Риск инженеринг", прокуратурата повдигна обвинения на четирима души. Бившите изпълнителни директори на НЕК Крум Анастасов и Иво Лефтеров заедно с ръководителите на консултантските компании - Събин Събинов и Богомил Манчев, са участвали в схема, ощетила България с над 8.5 млн. лв., обявиха прокурорите Борислав Сарафов и Роман Василев. Парите са изплатени, след като на 29 март 2012 г. кабинетът на Бойко Борисов взе решение за спиране строежа на втора атомна електроцентрала. Сарафов заяви, че не е изключено по това дело да бъде обвинен и някой от тримата министри на икономиката през последната година и половина - Делян Добрев, Асен Василев и Драгомир Стойнев. Той сравни схемата за АЕЦ ,,Белене" с тази на ,,Топлофикация-София", за която подсъдим е бившият й директор Вальо Топлото.

Прокурорите обявиха, че Кирил Анастасов е обвинен в присвояване, тъй като е разпоредил 8 плащания от около 1 млн. лв. Според разследващите колегата му Иво Лефтеров не е нареждал плащания, а просто не ги е спрял. Затова той е обвинен единствено в безстопанственост. Манчев и Събинов пък ще отговорят за подбудителство и помагачество в присвояването. Шефът на ,,Риск инженеринг" се сдоби с рекордна гаранция от 1 млн. лв., която ще обжалва. Другите са с многократно по-ниски гаранции - между 50,000 и 10,000 лв.

Още преди две седмици Богомил Манчев коментира, че НЕК не са прекратили договора с ,,УорлиПарсънс", които са главният консултант по проекта, а той е техен подизпълнител. Бизнесменът обвини министрите на енергетиката през спорния период, че не са разпоредили изрично на шефовете на НЕК да спрат плащанията. Според Роман Василев обаче НЕК сама е трябвало да спре плащанията и да издаде акт 10, с който се прекратява строителството и се уреждат сметките между двете страни. Той коментира, че не е било нужно бившите министри да уведомяват директорите на НЕК, тъй като министърът е принципал, но решенията се вземат от управителите на компанията. ,,Решенията на Министерския съвет са публични и намират своето отражение в ,,Държавен вестник", коментира той. Проверка показа, че това решение на кабинета обаче услужливо не е обнародвано там. В ,,Държавен вестник" има две решения на парламента - от тази и от миналата година, които подкрепят въпросното решение на кабинета, но те са с декларативен тон. Юридическото основание е важно, тъй като от него ще зависи дали обвинението ще издържи в съда. В договора за строителен надзор между НЕК и ,,УорлиПарсънс" е записано, че той може да се прекрати при форсмажорни обстоятелства, като такива са посочени и решенията на различни институции.

Богомил Манчев разясни отново, че проектът ,,Белене" не е спрян, а фирмата му реално няма договор с НЕК. Контрактът на държавната компания е с консултантите от ,,УорлиПарсънс", чийто подизпълнител е ,,Риск инженеринг": ,,Държавата, когато е взела постановление на Министерския съвет, тя трябва да разпореди на своя министър по икономика и енергетика той да даде писмена заповед. Министерското постановление няма никакво отношение към търговските договори. По Закона за устройство на територията на държавата ние не можем да напуснем площадката, ние сме длъжни да получим акт 10 от нашия клиент НЕК." Манчев заяви, че срещу него се води политическа акция ,,от този, който управлява държавата". Той смята, че тримата енергийни министри от настоящото и предходните две правителства - Делян Добрев, Асен Василев и Драгомир Стойнев, не са си свършили работата. ,,Те могат да ми повдигат каквито искат обвинения, но ще си ги платят всичките пари с лихвите, до една стотинка", отсече той.

Преди дни министърът на икономиката Драгомир Стойнев отрече да са правени нови плащания към консултанта. Той обвини правителството на ГЕРБ, че е платило фактури за 13 млн.лв. въпреки излизането от проекта, а от юни насам били получени още 4 фактури за 5 млн. евро. По разпореждане на Стойнев обаче те не били платени. От централата на ГЕРБ пък отговориха, че "решенията на НС се публикуват в „Държавен вестник" и имат задължителен характер за всички юридически и физически лица".

Служебният премиерът Марин Райков е разпоредил на икономическия министър Асен Василев да изпрати писмо до ,,Атомстройекспорт", в което да се настоява да бъдат прекратени всички дейности, свързани с "Белене", съобщи неговият говорител Ивет Добромирова. В писмото изрично се уточнява, че ако дейностите по проекта продължат, те ще бъдат за тяхна сметка. В периода на мандата на служебното правителство фактури по този договор не са получавани, както и не са правени плащания.

Братя Кенеди

Адвокатът на Манчев - Менко Менков, разказа, че четирима прокурори са отказали да обвинят Богомил Манчев и се е наложило да търсят пети човек. В крайна сметка това се оказал прокурорът Емил Петров, който е брат на шефа на столичното следствие Петьо Петров. Той бе назначен начело на следствието от бившия градски прокурор на София Николай Кокинов. Това решение предизвика силен отзвук, тъй като Петров е известен като ,,дежурен" свидетел по шумни дела, които обикновено се провалят. Именно той бе човекът, подал сигнал, че бившият военен министър Николай Цонев се е опитал да го подкупи. Цонев бе арестуван зрелищно, а Петров се превърна в свидетел по делото. Съдът обаче оправда Цонев.

Сарафов обясни появата на прокурор Петров с факта, че делото било разпределено на други, но те доброволно се отказали, защото не били достатъчно компетентни. Материалите отишли в специализираното звено за борба с корупцията, където работи Петров. Той е командирован от районната прокуратура във Враца преди повече от година. Според зам. главния прокурор Сарафов в случая няма конфликт на интереси, тъй като шефът на следствието не работи по делото срещу Манчев. ,,Аз не мога да разбера какъв е проблемът и какъв е конфликтът. Ако трябва да използвам пример от историята, когато президент на САЩ е бил Джон Кенеди, неговият брат е бил главен прокурор и министър на правосъдието. Вие виждате ли проблем в това?", попита той.