Розопроизводители обявиха, че няма да събират розов цвят през тази година и ще прибегнат до унищожаване на дългогодишни полета с маслодайна роза. 

Цените, които са обявени за изкупуване на продукцията към този момент, са за около 1,60 лв. за килограм набран розов цвят. Производителите определят тази цена като “унищожителна” и ги изправя пред фалити, предаде NOVA. 

Те нямат възможност нито да платят на берачи, нито да поддържат дългогодишните масиви със символа на България маслодайната роза "Дамасцена".  

Розата вирее най-добре в България – това е причината този продукт да е толкова скъп, но е много труден за поддържане.

Розопроизводители обаче коментираха, че цената, която тази година е дадена, е унищожителна, тъй като берачите ще получат по около лев. Затова те са решили да унищожат полетата с маслодайна роза.

"Причините за това са много, но ще изтъкна една – тази година бяхме оценени на 1,60 лв. Този продукт, нашето течно злато, беше оценен на 1,60 лв. През 2020 г. бяха набрани 13 500 000 кг розов цвят. По 1,60 лв. означава, че нашият символ струва 20 млн. лв. Това, което направихме – решихме тази година да не влизаме в казана", обясни Венелин Величков.

Той подчерта, че производителите няма да излизат на протести, а ще изразят недоволството си по този начин.

Според производителите от 4 години цената на маслодайната роза пада, а през тази година е станала "унищожителна". 

От Института по етерично-маслени култури преди месец обявиха, че директните разходи за производството на килограм розов цвят е 2,04 лв. Сами може да направите сметката, че продажна цена от 1,60 лв. е на загуба. Не включвам непреките разходи и машините, част от които са закупени на кредити, добави Величков.

Позицията на служебното правителство е, че има твърде малко време, с което разполага, за да даде нужната реакция, но е отворено за диалог. 

В идните дни те ще разговарят с розопроизводителите, за да бъде спасена кампанията за добиване на розов цвят.