Руският президент Владимир Путин вече не е най-популярната личност в Русия. През месец май търсенето на информация за неговия съюзник – шефа на Wagner Group Евгений Пригожин – се е увеличило два пъти, пише Newsweek.

Миналия месец, когато обществената вражда между Пригожин и руското министерство на отбраната се засили, руснаците започнаха да търсят данни за човека с прякора „Готвачът на Путин“ много повече, отколкото за лидера на страната, установява и независимият руски новинарски канал Verstka. 

Пригожин, който спечели прякора си благодарение на договорите си за кетъринг с Кремъл, струпа своите бойци в продължение на месеци в град Бахмут в източна Украйна. Той беше разглеждан от Кремъл като ключов инструмент във войната, но започнаха да се показват пукнатини в отношенията на бизнесмена с правителството, когато той показа апетити в политическата сфера, като отправи атаки срещу руския министър на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб Валери Герасимов, коментира изданието.

На 5 май разгневеният Пригожин директно се обърна към Путин в призива си за повече боеприпаси, часове след публикуването на изпълнен с псувни клип, застанал пред редиците на това, което той твърди, че са негови бойци, убити в битка в Бахмут. Преди това шефът на Вагнер беше насочил атаките си само срещу Шойгу и Герасимов, обвинявайки тях и неуспеха им да осигурят повече боеприпаси за смъртта на бойците му. 

Дни по-късно, на Деня на победата на 9 май – ежегодното честване в Москва на поражението на нацистка Германия по време на Втората световна война – Пригожин отново се оплака от липсата на боеприпаси, публикувайки видеоклипове малко преди и непосредствено след речта на Путин на Червения площад в Москва. Пригожин предположи, че на бойците му все още липсват боеприпаси и че на групата Вагнер не е позволено да отстъпи, и заплаши с държавна измяна за дезертиране.

Той се изтегли от Бахмут на 25 май, обвинявайки военното ръководство на Русия, че умишлено лишава неговите бойци от подкрепа във войната.

Съвсем наскоро Пригожин отхвърли заповедта на Шойгу и Путин

неговата паравоенна формация да подпише договори с Руската федерация до 1 юли. 

Според данни от Google Trends руснаците са започнали да се интересуват повече от Пригожин в началото на май с интерес към руския магнат, достигащ пик до края на месеца. От 28 май до 3 юни популярността на шефа на Вагнер беше на ниво от 100 пункта (най-високият показател), докато популярността на Путин достигна едва 28 пункта.

Данни от Yandex Wordstat показват, че руснаците са търсили „готвачът на Путин“ 744 000 пъти през май (предишният рекорд беше 498 000 през януари), докато търсенията за „Владимир Путин“ са общо 305 000 – 2,4 пъти по-малко от търсенето „Евгений Пригожин“.

Коментирайки констатациите, Антон Геращенко, съветник на министъра на вътрешните работи на Украйна, написа в Туитър: „Конфликтът на Пригожин с руското министерство на отбраната доведе до нарастващата му популярност, която сега надхвърля популярността на Путин. През май руснаците са търсили информация за Пригожин онлайн два пъти по-често, отколкото са търсили новини за Путин.“

Геращенко добави: „Мисля, че с тези темпове може да се случи някакъв инцидент с Пригожин“.

Влад Михненко, експерт по посткомунистическата трансформация на Източна Европа и бившия Съветски съюз в Оксфордския университет в Обединеното кралство коментира пред Newsweek през май, че смята, че Пригожин се е „пренапрегнал“ и че неговият „физически живот ще бъде внезапно и неволно прекратен достатъчно скоро“.

„Залагам на това, че

Пригожин ще бъде намерен мъртъв при инсценирано от руската държава „самоубийство“

с пистолет в ръка и нелепо предсмъртно писмо“, каза той. „Москва може също така да предостави на Украйна точната геолокация на Пригожин в рамките на 70-километровия обхват на ракетата HIMARS, за да го довърши и да осигури „героичен“ пропаганден тласък за вербуване на „новия“ Вагнер.“ 

Михненко добави: „Единственият друг реалистичен вариант би бил да се позволи на Пригожин да се върне в Русия, преди да бъде взривен в кола бомба като Дария Дугина и Захар Прилепин.“