Бърни Сандърс, независимият сенатор от Върмонт, който два пъти се кандидатира за президентската номинация на Демократическата партия, внесе законопроект за въвеждане на четиридневна работна седмица в САЩ.
Проучванията и пилотните програми показват, че тя може да помогне за увеличаване на производителността и за повишаване на щастието.
„Преминаването към 32-часова работна седмица без загуба на заплата не е радикална идея“, каза Сандърс в четвъртък, цитиран от „Гардиън“.
„Днес американските работници са с над 400% по-продуктивни, отколкото през 40-те години на миналия век. И все пак милиони американци работят повече часове за по-ниско заплащане, отколкото преди десетилетия. Това трябва да се промени. Финансовите печалби от големия напредък в областта на изкуствения интелект, автоматизацията и новите технологии трябва да бъдат от полза за работническата класа, а не само за корпоративните ръководители и богатите акционери на Уолстрийт.
Време е да намалим нивото на стрес
в нашата страна и да позволим на американците да се радват на по-добро качество на живот. Време е за 32-часова работна седмица без загуба на заплащане.“
Съавтори на закона са Лафонза Бътлър, сенатор от Демократическата партия от Калифорния, и Марк Такано, демократ от Камарата на представителите от същия щат. Бътлър коментира, че ако законът бъде приет, ще гарантира на хората повече време със семействата им, запазвайки размера на заплащането им. Според Такано такъв закон „ще бъде победа едновременно за работниците и за работните места“.
Офисът на Сандърс приветства подкрепата на профсъюзите и предизборните групи и цитира прогнози за по-кратка работна седмица от бизнес гиганти, сред които Бил Гейтс, основател на Microsoft, и Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JP Morgan Chase.
„Този законопроект подчертава ескалиращата тенденция към намаляване на работното време“, коментира д-р Дейл Уелехан, главен изпълнителен директор на 4 Day Week Global, групата за натиск по проблема. „Все повече доказателства категорично потвърждават, че намаляването на работното време води до благоприятни резултати за бизнеса, хората и по-широката общност... Ние сме развълнувани да подкрепим това начинание... отбелязвайки по-нататъшен напредък към бъдещето на работата, което дава приоритет на устойчивото човешко представяне и благосъстояние.“
Самият Сандърс подчерта, че „един от проблемите, за които трябва да говорим, е стресът в тази страна, фактът, че толкова много хора ходят на работа физически и психически изтощени“.
„Не сме променили Закона за справедливите трудови стандарти – това беше през 1940 г. – измислихме 40-часовата работна седмица през 1940 г. Кой ще отрече, че икономиката се е... променила фундаментално и радикално през този период от време?“ – каза той.
По света много държави вече са преминали на 4-дневна работна седмица. Последна към тях
се присъедини Германия
45 компании се включиха в пилотния проект, който започна през февруари.
Преди това Белгия стана първата страна в Европа, която въведе закон за четиридневна работна седмица. През февруари 2022 г. белгийските служители спечелиха правото да работят четири дни вместо обичайните пет дни без загуба на заплата.
Новият закон влезе в сила на 21 ноември миналата година, позволявайки на служителите да решават дали да работят четири или пет дни в седмицата. Това не означава, че ще работят по-малко – те ще съкратят работното си време, но не и очаквания обем работа, който трябва да извършат. Целта е да се даде повече свобода на хората и компаниите да организират работното си време.
Перспективата за четиридневна работна седмица не е привлекателна за всички. За някои служители може да се наложи да работят повече часове, ако изберат да съкратят дните си, а други, като работещите на смени, просто няма да имат възможност за тази гъвкавост.
Португалия също направи крачка и се присъедини към нарастващия списък от страни, които се занимават с концепцията за четиридневна работна седмица. Като част от текущ пилотен проект, финансиран от правителството, обявен в началото на юни миналата година, 39 частни компании се записаха да участват в инициативата в партньорство с групата за застъпничество с нестопанска цел 4 Day Week Global. От компаниите, които участват, се очаква да следват
„модела 100:80:100“
– 100 процента от заплатата за 80 процента от времето, в замяна на ангажимент за поддържане на поне 100 процента производителност. Със 72 процента от хората, работещи над 40 часа седмично, Португалия има третата най-дълга работна седмица в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Компаниите в Обединеното кралство, които проведоха шестмесечен пробен период на четиридневната работна седмица, сега планират да направят по-кратката работна седмица постоянна, след като приветстваха експеримента като „изключително успешен“.
„Предстои да стартират подобни програми в САЩ и Ирландия, като се планират още за Канада, Австралия и Нова Зеландия“, каза Джо Райл, директор на кампанията 4 Day Week UK.
В Швеция четиридневната работна седмица с пълно заплащане беше тествана през 2015 г. със смесени резултати. Предложението беше да се опита шестчасов работен ден вместо осемчасов без загуба на заплащане, но не всички бяха доволни от идеята да се харчат пари за пробния период. Дори левите партии смятаха, че би било твърде скъпо да се приложи това в голям мащаб. Но положителни резултати бяха наблюдавани в отделението по ортопедия на университетска болница, което прехвърли 80 медицински сестри и лекари на шестчасов работен ден и нае нов персонал, за да компенсира пропуснатото време.
Финландия пък не е въвела четиридневна работна седмица, въпреки широко разпространените твърдения. По-рано тази година северноевропейската страна за кратко попадна в международните заглавия, след като според съобщенията драстично е намалила работното време. Оказа се обаче, че това е фалшива новина.
В други страни като Япония по-големите компании следват план на правителството от 2021 г. за план за постигане на по-добър баланс между професионалния и личния живот в цялата страна. Има няколко причини това да е добре за страната, където смъртта от прекомерна работа отнема много животи. Персоналът, който работи извънредно, често може да се разболее поради прекомерна работа или да започне да се самоубива.
През 2019 г. технологичният гигант Microsoft експериментира с модела, като предложи на служителите си тридневни уикенди за един месец. Този ход повиши производителността с 40 процента и доведе до по-ефективна работа. В момента Unilever изпробва по-кратката работна седмица в Нова Зеландия.
„Нашата цел е да измерваме производителността на продукцията, а не на времето. Вярваме, че старите начини на работа са остарели и вече не са подходящи за целта“, каза Ник Бангс, управляващ директор на Unilever Нова Зеландия. Ако експериментът се окаже успешен, според съобщенията той ще бъде разширен и в други страни.