Джъстин Колър редовно публикува новини, които изглеждат като истински, а всъщност са абсолютна измислица. Има дори фирма за разпространяване на фалшиви информации, пише "Дойче веле" и разказва историята му.
"Агент на ФБР, разследващ скандала с електронната поща на Хилъри Клинтън, е открит мъртъв" - това беше една от безбройните фалшиви информации по време на предизборната кампания в САЩ.
А фалшивата информация, че папа Франциск подкрепял Доналд Тръмп, беше споделена 960 000 пъти във Facebook.
Кои са обаче хората, които целенасочено публикуват неверни информации? И защо го правят? Репортерка на National Public Radio звъни не вратата на Джъстин Колър в едно от предградията на Лос Анджелис. Домакинът отваря вратата и веднага казва: "Съжалявам, нищо няма да ви кажа! Благодаря за вниманието и приятен ден."
Джъстин Колър е основател и шеф на фирмата Disinfomedia.inc. Компанията му поддържа много дезинформационни сайтове. Когато по-късно се съгласява да даде интервю, той не иска да каже точно колко точно или кои са те.
Колър е един от "производителите" на дезинформации и лъжливи новини. Той публикува неверни новини, които звучат като съвсем истински, но всъщност са плот на въображението му. Преди две години например той публикува информацията, че в щата Колорадо чрез някои хранителни стоки се разпространява и марихуана.
"Тогава един конгресмен от Колорадо дори внесе проектозакон, който забранява разпространението на марихуана посредством хранителни продукти. А новината беше пълна измислица", казва Колър. Работодател на 30 "автори", Джъстин Колър е на 40 години, женен, с деца.
Ето как обяснява защо е започнал да публикува неверни информации: "Исках да създам сайт, който да бъде възприеман сериозно от хората с крайнодесни възгледи. Целта ми беше да публикувам целенасочено измислени истории и дезинформации и да гледам изненадата на хората, повярвали, че са истински."
Междувременно Колър дава работа на 25 до 30 "автори". Самият той е бил изненадан от огромния брой кликове във Facebook на фалшивите новини по време на последната предизборна кампания в САЩ. Както в случая с историята за открития мъртъв агент на ФБР, който разследвал скандала около мейлите на Хилъри Клинтън.
Публикацията с предизвикателното заглавие изглеждала като препечатка от вестник "Denver Guardian". С малката подробност, че такъв вестник изобщо не съществува.
"Хората искаха да чуят подобно нещо. Аз съчиних цялата история. Измислих си града, хората, шерифа, агента от ФБР. Нашите онлайн редактори разпространиха целенасочено информацията до привържениците на Доналд Тръмп и я публикуваха в социалните мрежи. Историята се разпространи като лавина", казва Джъстин Колър.
Всеки допълнителен клик прави сайтовете на Колър привлекателни за рекламните агенции. Това пък му носи пари, много пари.
В Чехия заработи служба за борба с фалшивите новини В Прага започна да действа служба за борба с фалшивите новини, предаде Асошиейтед прес. Центърът за борба с тероризма и хибридните заплахи е аналитичен отдел на министерството на вътрешните работи и си поставя за задача да оборва дезинформацията, която може да бъде разпространявана с цел манипулиране на избори и която според контраразузнавателните служби е дело на подкрепяни от руските власти уебсайтове. АП отбелязва, че новият център влиза в действие през важна политическа година в Чехия, където най-вероятно през октомври предстоят парламентарни избори, а в началото на 2018-а - и президентски. Президентът Милош Земан, известен с проруските си позиции, окачестви в годишното си коледно послание тези усилия на вътрешното министерство като налагане на цензура. От МВР обаче отвърнаха, че новият отдел нито ще има "бутон за изключване на интернет", нито правото да отстранява съдържание от киберпространството. 72-годишният Земан още не е обявил дали смята да се бори за преизбиране. |