Години наред Доналд Тръмп отправяше обиди към Е. Джийн Карол, заявявайки, че колумнистката на сп. Elle е изфабрикувалa обвиненията в сексуално насилие срещу него, за да продаде книгата си. 

Ще продължи ли бившият с президент с тези твърдения, след като в петък получи присъда за клевета на стойност 83,3 милиона долара? 

Съдебното жури установи, че Тръмп злонамерено е навредил на репутацията на Карол през 2019 г., след като тя излезе публично с обвиненията си. Съдебните заседатели й присъдиха 18 милиона долара, за да компенсират личните щети, които е претърпяла, след което добавиха още 65 милиона долара, за да накажат Тръмп - и може би да му попречат да продължи да я преследва в социалните мрежи. 

Друго жури заключи миналия май, че Тръмп е отговорен за сексуално насилие над Карол в съблекалнята на универсален магазин в Манхатън през 1996 г. Тогава съдът присъди на Карол 5 милиона долара обезщетение. 

Ако и двете присъди останат в сила,

Тръмп ще й дължи общо 88,3 милиона долара. 

Карол разказа, че пазарувала в магазина Bergdorf Goodman на Пето авеню през 1996 г., когато се сблъскала с Тръмп, който живеел наблизо. Двамата се разпознали. По това време Карол имаше колонка в списание Elle и беше водещ на токшоу по кабелна телевизия, наречено „Попитайте Е. Джийн“. 

В показанията си в съда и в мемоарите си тя пише, че заедно с Тръмп отишли ​​в отдела за бельо на магазина и след това в съблекалнята, за да пробва дантелен артикул. Там обаче Тръмп я блъснал в стена, свалил чорапогащника й и я изнасилил. Карол разказа още, че е успяла да се освободи и е избягала.

След като тя публично разказа за случилото се през 2019 г., Тръмп, който тогава беше президент, заяви пред репортери, че няма представа коя е и че обвинението й е „напълно невярно“, мотивирано от желанието ѝ да продава книгата си.

Карол заведе дело срещу него за клевета през 2019 г., заявявайки, че изявленията му за нея са неверни и накърняват репутацията й. Това твърдение в крайна сметка не беше разгледано в продължение на години заради правния въпрос дали президентството предпазва Тръмп от носене на отговорност.

Междувременно Ню Йорк промени закона си, за да даде нов шанс на преживелите сексуално насилие да водят граждански дела за нападения, случили се в далечното минало. 

Карол беше една от първите, които се възползваха, подавайки нов съдебен иск срещу Тръмп, твърдейки, че я е изнасилил. Тя също заведе дело за нещата, които той беше казал за нея, след като напусна Белия дом. 

Гражданската присъда обаче накара мнозина погрешно да вярват, че Тръмп е получил наказателна присъда за сексуално насилие над Карол.

Съгласно щатското законодателство е минало твърде много време от предполагаемото нападение през 1996 г., за да бъде разгледано наказателно дело срещу бившия президент.  

Журито присъди на Карол 2 милиона долара за злоупотребата и близо 3 милиона долара за публичните коментари на Тръмп за нея, които според него са клеветнически - и следователно не защитават свободата на словото.

След като основните правни проблеми бяха разрешени, оставаше един въпрос: дали Карол също е била ощетена от коментарите на Тръмп, докато той все още е бил в Белия дом.

Американският окръжен съдия Люис А. Каплан постанови, че ще

трябва да има нов процес,

за да се реши това твърдение, но този процес не трябва да преразглежда въпроса дали Тръмп е нападнал Карол или дали нещата, които е казал за нея, са клеветнически. Този процес ще реши колко повече, ако има изобщо, Тръмп дължи на Карол за неща, които е казал за нея на 21-22 юни 2019 г. 

Правният екип на Тръмп обжалва присъдата по първото дело и обеща обжалване и на второто. 

„Това няма да ни попречи. Ще продължим да се борим. И ви уверявам, че не спечелихме днес, но ще спечелим“, каза адвокатът на Тръмп Алина Хаба.

Наред с други неща, екипът му иска по-висшите съдилища да постановят, че Тръмп е имал право да отхвърли обвиненията на Карол и да предположи, че тя е имала скрити мотиви. „Всеки има право да се защитава“, каза Хаба. 

Адвокатите на Тръмп също оспорват решението на Каплан, че журито във втория процес не е трябвало да преразглежда дали той е отговорен за сексуално насилие. 

Жалбите в крайна сметка може да стигнат до Върховния съд на САЩ. 

Междувременно Тръмп е вложил повече от 5,5 милиона долара в ескроу сметка, за да покрие евентуално разходите по първата присъда, докато се разиграват обжалванията.

88,3 милиона долара в съдебни решения срещу него всъщност са по-малко от това, пред което са изправени някои от поддръжниците му в последните дела за клевета. Миналата година жури реши, че Руди Джулиани, бившият кмет на Ню Йорк и съюзник на Тръмп, който се опита да задържи тогавашния президент на власт след загубата на изборите през 2020 г., дължи 148 милиона долара на двама бивши служители на изборите в Джорджия за разпространение на конспиративна теория за тях. 

Съдебните заседатели в Тексас и Кънектикът осъдиха пък водещия на Infowars Алекс Джоунс с 1,5 милиарда долара за клевета за популяризиране на невярно твърдение, че стрелбата в началното училище Санди Хук е измама. 

За разлика от Джулиани и Джоунс, Тръмп може да има финансовите ресурси, за да плати парите от огромната присъда. Но той е изправен и пред други потенциални финансови задължения. Тръмп очаква присъда по граждански процес за измама, където щатът Ню Йорк поиска той да се лиши от 370 милиона долара, които според официални лица са неправомерно получени печалби от заеми и сделки, направени с помощта на финансови отчети, които преувеличават богатството му.