С все по-малката възможност някой да спре Доналд Тръмп да бъде кандидатът на Републиканската партия на предстоящите президентски избори през ноември, след убедителната му победа на първичните избори в Ню Хемпшир срещу единствения му опонент Ники Хейли, все по-малко американци отбелязват, че се вълнуват от вота, който ще даде възможност за реванш срещу кандидата на Демократическата партия Джо Байдън, показва ново проучване на NewsNation/Decision Desk HQ.
Анкетата носи лоши новини за настоящия президент и предлага поглед върху това как гласоподавателите се чувстват относно потенциално повторение на изборите от 2020 г.
Около 59% от американските граждани твърдят, че не са ентусиазирани от реванша между двамата, а 43% от анкетираните смятат, че този път Тръмп ще спечели този сблъсък в сравнение с 33%, които очакват Байдън да се пребори за втори мандат.
„Най-доброто предимство, която президентът има на своя страна е, че все още е януари – той има 10 месеца, за да поддържа тенденция и да преобърне настроенията“, каза Скот Трантър, директор в Decision Desk HQ.
По думите му обаче
гласовете на независимите ще се окажат от решаващо значение
при определянето на евентуалния изход на вота през есента.
„Импулсът е много важен в политиката и точно сега Тръмп го държи здраво“, каза Боб Кюсак, главен редактор на The Hill.
Проучването, в което са анкетирани 1,000 регистрирани гласоподаватели, установи, че 57% не одобряват поведението на Байдън като президент. Това число е почти непроменено спрямо проучването на NewsNation през ноември миналата година.
На въпрос за състоянието на страната, две трети от анкетираните регистрирани избиратели отговарят, че смятат, че САЩ са на грешен път, включително 72% от независимите и 89% от републиканците. Но отговорите в анкетата също така прогнозират, че присъдата по едно от наказателните дела на Тръмп може да повлияе на мнението, особено сред независимите.
Близо две трети от безпартийните респонденти казват, че биха „силно“ (44%) или „донякъде“ (19%) подкрепили щатите да дисквалифицират бившия президент от гласуването, ако бъде осъден.
„При сценарий с присъда независимите незабавно променят мнението си за Доналд Тръмп, това ще направят и някои републиканци, но почти никой от демократите, защото повечето от тях така или иначе не го харесват“, обясни Трантър.
В случай на осъдителната присъда, Тръмп също ще има право да коментира и не е ясно как мнението на хората може да се промени, след като той се произнесе, посочи Трантър.
Що се отнася до основните въпроси в надпреварата през 2024 г.,
икономиката и инфлацията остават сред най-важните за избирателите
Почти половината от анкетираните твърдят, че финансовото им състояние е по-лошо в сравнение с преди година.
Слабият интерес на хората към изборите пролича ясно и миналата седмица, когато 29 милиона зрители предпочетоха да гледат футболния мач между Eagles-Buccaneers, докато интересът към първичните избори в Айова е бил по-малък от този през 2020 г., когато излъчванията са били наблюдавани от 8.5 млн. души.
Софтуерният инженер Ралф Краусе, на 53 години, от Републиканската партия, тогава каза, че ще гласува на първичните избори в Ню Хемпшир, които се проведоха на 24 януари, но както много американци, и той вече е уморен от президентската кампания. „Това, което се случи в Айова, е това, което очаквах“, каза Краусе. „Ако Тръмп е номинираният, което ще стане, и Байдън е номинираният, което ще стане,
най-вероятно просто няма да гласувам...
Дори наистина не ми пука.“
В разговори с гласоподаватели в цялата страна мнозина повториха това чувство на умора и отвращение от поредния сблъсък между Тръмп и Байдън.
Сезонът на изборите започна едва преди седмица, а мнозина вече са готови за края му. И тъй като страната е разделена почти поравно между Тръмп и Байдън в анкетите, точно тези недоволни и разочаровани гласоподаватели ще бъдат ключови в изборите на 5 ноември. „Това, което тези гласоподаватели казват, е: „Приключих“, каза Дейвид Палеологос, директор на Центъра за политически изследвания на университета „Съфолк“. Неговите социологически проучвания показват, че на хората им е омръзнало да гледат как политиците се нападат един друг. „Вместо това те си казват: „Искам да живея. Искам да си доставя удоволствие. Искам простите си удоволствия от живота. Не харесвам политици. Мразя политиката. Не искам да ги гледам“, твърди той.
Така президентската надпревара може да се сведе до това коя партия може да убеди повече хора от своето твърдо ядро да гласуват.
„Хората се затрудняват да плащат сметките си, салдата по кредитните карти. Инфлацията е висока. Демокрацията е в опасност. Имиграцията е извън контрол. Така че има много проблеми. И това трябва да бъде мотиватор на хората да гласуват“, каза Палеологос. „Но за кого? Това, което виждаме е, че Тръмп не е решението за много избиратели. И Байдън също не е.“
Корин Грейс Фрийман, изпълнителен директор на Future Coalition, базирана във Форт Лодърдейл, Флорида – организация с нестопанска цел за правото на глас, също не планира да гласува нито за Байдън, нито за Тръмп. „Аз съм напълно разочарована от политическия процес в момента“, заяви тя. „В момента просто няма начин да гласувам отново за Джо Байдън. Не вярвам в управлението му като американец, особено като чернокож американец. И също така абсолютно няма да гласувам за Тръмп. Той е ужасен вариант. Може да гласувам за кандидат на трета страна или изобщо да не гласувам!“
Според проучване на USA TODAY/University Suffolk от миналата есен, само около 1 на всеки 6 от малко вероятните избиратели – 17% – казват, че Демократическата и Републиканската партии вършат добра работа, представляващи политическите възгледи на нацията. Двадесет процента казват, че е необходима трета страна, а 44% искат няколко различни кандидати, извън претендентите на двете основни партии.
Фрийман, която смята себе си за прогресивна, каза: „Не съм съгласна с нито една от тези партии“. Тя цитира проблеми като инфлацията, достигнала връх от четири десетилетия, собствеността върху жилище, която е недостъпна за повечето млади американци, облекчаването на дълга на студентските заеми от администрацията на Байдън, което не е достатъчно и законите, ограничаващи репродуктивните права и правата на ЛГБТК+ в родния й щат.
„Това е изтощително, освен това съм заложила доверието си за кандидати, които са обещали прекалено много и не са изпълнили нищо“, каза тя.
Фрийман подкрепи Байдън през 2020 г., но смята, че той и Демократическата партия сега са извън контакт, особено с младите избиратели. „Вижте, това, което няма да направя, е да поема вината за победата на Тръмп, ако Байдън не спечели“, каза Фрийман.
Мат Шумейкър, 35-годишен републиканец, който води кампания за 13-и район на Северна Каролина в Камарата на представителите, пък каза, че от това, което вижда по време на кампанията, гласоподавателите са залети с кандидати, които са „въглеродни копия“ един на друг.
Шумейкър, лейтенант от резерва на ВМС, твърди, че реванш Байдън – Тръмп ще напомни на гласоподавателите за филма от 1993 г. „Денят на мармота“, в който главният герой, изигран от Бил Мъри, трябва да преживява отново и отново един и същ ден. „Мисля, че това ги изтощава много.“
Извън президентската надпревара 78% от избирателите твърдят още, че им липсва доверие в способността на Конгреса да работи заедно по двупартиен начин. На въпрос за основния приоритет на предпочитания от тях кандидат, повече от половината от анкетираните казаха, че искат някой, готов да направи компромис, за да приеме законодателство.