От началото на горещите месеци ключови летища в САЩ и Европа са изправени пред безпрецедентна криза. Мнозина определиха хилядите отменени полети до ключови дестинации и дефицита на персонал като „хаос“, но зад този израз стоят натрупани проблеми от последните няколко години, които бяха канализирани най-вече с негативния ефект от пандемията върху транспортния сектор.

Не лошо време, а лош момент

В средата на юни всеки трети полет от „Ла Гуардия“ в Ню Йорк е отменен. На 16-и авиокомпаниите в САЩ отмениха над 1400 полета. Освен в Щатите, подобни кризи претърпяха летища в Германия, Испания, Холандия и Белгия. Някои от тях са основни транспортни хъбове за пристигащи пътници от САЩ в Европа. Като например летище „Схипхол“ в Амстердам. През юни летищните власти там обявиха, че ще наложат лимит на пътниците, които ще бъдат обслужени през лятото. По техни думи те ще поемат по около 70 000 пътници на ден - с около 13 500 души по-малко, отколкото авиокомпаниите са планирали да превозят.

Лошото време е пренебрежимо малък фактор за проблемите. А другите - липса на самолети, пилоти, допълнителен персонал и време за привличане на нови служители - поставят въпроса дали в натоварения летен сезон сънародниците ни в САЩ и други далечни кътчета по света могат да стигнат до Родината си безпрепятствено. Лeтищaтa и aвиoкoмпaниитe ce oпpaвдaвaт и cъc зaбaвянeтo нa пpoвepкитe зa cигypнocт, кoитo ca зaдължитeлни, зa дa имaт бъдeщитe cлyжитeли дocтъп дo вcички чacти нa лeтищeтo. А някои намекнаха, че летищната култура на определени пътници и решението им да пристигат в неподходящи часове за полета си също подпомага появата на допълнителни проблеми в натоварения сезон.

2 години след началото на пандемията много българи искат да са в Родината през лятото

Марчела Челебиева управлява туристическа агенция и организира презокеански полети повече от 15 години. Тя признава, че работата й това лято е сериозно затруднена от кризата в летищния сектор. „По необясними за мен причини голяма част от презокеанските полетите закъсняват, което е причина за пропускане на полетите - връзка до България. Поради запълнения капацитет на самолетите през лятото, понякога се налага хората да останат с дни на летището, от което е била връзката им, преди да намерят дори и едно място за следващ полет. Дори и надеждни в предишни години компании като „Луфтханза“ анулират полети в деня на излитането, което преди не е представлявало риск. Винаги са предупреждавали със седмици напред, за да имаме време да преместим пътниците в подходящи за тях полети. Обслужващият персонал по летищата, по телефонните линии на авиокомпаниите, дори и стюардесите, са изключително изнервени, което създава допълнителен дискомфорт на пътниците при необходимост за решаване на подобни проблеми“, казва тя. Марчела обяснява, че през последните 2 години от началото на пандемията много хора

не са имали възможност да се приберат

в Родината си. Това лято обаче всички са амбицирани да го направят. „Полети има, но потокът от пътуващи е много по-голям. Именно поради тази причина самолетите са пълни до максимален капацитет и за първи път виждам самолети с нито едно свободно место в тях. Ако по някаква неприятна случайност пътник пропусне полета си, не мога да го кача в следващ в продължение на дни“, признава тя. Успееш ли да се качиш в пасажерската кабина обаче, проблемите понякога тепърва започват. „В момента например имам клиент, който е в Лондон от 3 дни, а утре се надявам да се прибере в България, но с полет през Германия, поради закъснение на оригиналния му полет. Аз лично се наложи да летя до Букурещ, от където се прибрах към родния си град, вместо да кацна във Варна. Друг мой клиент бе

свален от самолета

тъй като с право е бил възмутен от закъснение на полета му с 5 часа. Всички тези проблеми освен емоционално ни ощетяват и финансово, поради което застраховката за пътуване трябва да стане задължителен елемент при закупуването на билет или ваканция. Напоследък има много неконтролируеми фактори, които пречат на нормалното ни пътуване, и е добре да сме защитени, макар и частично.

Проблемите в сектора нанасят репутационни щети върху агенции като тази на Марчела. Авиокомпаниите нямат достатъчно време да обучат кадрите си, което често пъти прави обслужването по телефона или на летището неефективно. Създава се допълнителен хаос и напрежение, а чакането на телефонната слушалка при появил се проблем може да продължи с часове, без да се стигне до позитивна развръзка. „Въпреки трудностите и препятствията при летене тази година, хората все пак успяват да се приберат при близки и приятели – нещо, което не беше възможно през март преди 2 години. Всички сме хора, и шокът, на който сме подложени, е навсякъде. Затова се опитвам да гледам с усмивка на проблемите, да използвам опита си за решаването им и да лимитирам трудностите за клиентите ми“, признава Марчела. В началото на годината българите, които искат да пътуват към Родината от САЩ или Канада, са могли да резервират билети на изгодни цени в диапазона 750-800 долара. В момента обаче сезонните билети са значително по-скъпи. „Стигнах до продажба на рекордни билети от $1800 - $1900 за икономична класа. Поради неясната пандемична обстановка, хората се притесняваха да закупят билети с голяма преднина, поради което мнозинството от излитащи от САЩ българи платиха по-високи цени в сравнение с минали години“, подчертава Челебиева.