Без МИР чужбина на предстоящите предсрочни избори през юли. Сънародниците ни зад граница ще продължат да гласуват както досега, а бюлетините им - да се разпределят по райони в страната до провеждането на национално преброяване през есента, предвижда законопроектът за промени в Изборния кодекс на “Има такъв народ”.
Проектът на партията на Слави Трифонов е единственият, одобрен от парламента на първо четене. Още във вторник правната комисия на Народното събрание ще го разгледа и на второ, стана ясно от дневния ред на парламента за тази седмица.
Въвеждането на отделен изборен район за българите в чужбина бе един от най-силните ангажименти на партията на Трифонов и останалите нови в парламента като “Демократична България” и “Изправи се! Мутри вън!”. Според предложенията в кодекса обаче това не може да стане преди 3 октомври, за когато е насрочен краят на преброяването.
След въвеждането на район “Чужбина” ще бъде отменено правилото, че всеки избирателен район в България излъчва поне 4-ма депутати. Така вероятно ще пострада представителството на Видин, който е най-малкият като население район в страната. Освен това първо на база броя гласували на предните избори в чужбина и националната избирателна квота ще се определят мандатите, които излъчва район “Чужбина”, а едва след това останалите ще се разпределят в България, предвижда законопроектът на хората на Слави. Така ако се ползват данните от изборите на 4 април, когато гласуваха 3 334 283 души, националната електорална квота ще е 13 892,84 гласа. При 180 хил. гласували в чужбина това означава, че район “Чужбина” ще има право на 13 депутати, а за България остават 227 мандата. При определянето на броя мандати на район вече няма да се използва методът на най-големия остатък.
Още за предсрочни избори през лятото обаче трябва да отпадне ограничението в държавите извън ЕС като Турция, САЩ и Великобритания да има не повече от 35 изборни секции. За последния вот на 4 април българите във Великобритания събраха подписи за откриването на 87 секции, но заради Брекзит им бяха позволени само 35.
Гласуването по пощата за българите в чужбина също се отлага за есента. Първоначално то трябваше да влезе в сила веднага, макар и под условия. По предложение на Ива Митева и Виктория Василева то ще бъде проведено експериментално на президентските избори, също както и електронното дистанционно гласуване.
“Има такъв народ” вероятно няма да успее да събере мнозинство в парламента и за друго свое ключово предложение - разпускане на сегашната ЦИК и назначаване на нова от само 15 души, показа проучване на “24 часа” сред парламентарните партии.
Според предложението на партията на Трифонов 14 дни след като законът влезе в сила, президентът трябва да назначи новата ЦИК след консултации. В момента комисията е от 18 души като председателят и зам.-председателите се избират от Народното събрание, а останалите членове се назначават от държавния глава.
В новата ЦИК не трябва да имат свои представители партии, които имат евродепутати, но не са представени в българския парламент.
Най-голямата парламентарна сила ГЕРБ-СДС няма да подкрепи тази промяна в Изборния кодекс, заяви пред “24 часа” председателят на парламентарната група Десислава Атанасова. Според нея дори тази законова промяна няма да може да се изпълни от президента заради мораториума над изпълнителната власт и забраната да се правят назначения в държавната администрация.
БСП пък обвини Трифонов в опит да овладее ЦИК и да помогне на ДПС и също вероятно няма да подкрепи текстовете на “Има такъв народ”.
Преди второто четене ДБ отново са внесли свое предложение за намаляване на ЦИК, което се различава от това на ИТН.
Отмяна на каквато и да било уседналост за местни и европейски избори предлагат депутатите от ДПС Хамид Хамид, Ахмед Ахмедов и Цветан Енчев. Те са внесли свои предложения за промени на второ четене в първоначалния проект на партията на Слави Трифонов.
Пореден опит да бъде позволено на магистрати да се явяват на избори прави със свое предложение адвокатът от “отровното трио” Николай Хаджигенов. За второто четене на промените в Изборния кодекс той е въвел пълна отмяна на чл. 158 от досегашния кодекс. Така ще отпадне забраната да се кандидатират на избори като представители на партии не само съдии и магистрати, но също така военни, държавни служители и полицаи.
Въвеждане на избори за районни съветници в градовете, които са разделени на райони, пък е разписал подробно депутатът от БСП Борис Цветков. Районно делене има само в София и Пловдив.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.