Преговорите за ново правителство в България започнаха. Във вторник стартираха разговорите по екипи според темата за бъдещото управление. Работните групи са 18, излъчени от всяка от четирите партии, дали съгласие да са част от новата коалиция – „Продължаваме промяната“, БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“. Въпреки оптимистичните нагласи, реалистичните оценки са, че преговорите няма да са лесни и е възможно да продължат дълго. Ситуацията около съставянето на новия кабинет все пак е благоприятствана от факта, че партиите не искат нови избори, от които не престават да губят, и че са готови да направят всичко, за да има правителство. Дори и така, според наблюдателите кабинет е възможно да има най-рано преди Коледа.

Новият парламент на старта

Новият парламент вече загрява на старта. Очаква се президентът да го свика до дни. Това Народно събрание със сигурност няма да бъде разпуснато в следващите поне два месеца, дори и партиите да не успеят да се разберат за правителство, защото се намира между два президентски мандата. Радев може да го разформирова чак след като започне вторият му мандат на 22 януари 2022 г. Дотогава обаче той може да насрочи нови избори, и да назначи ново служебно правителство.

Преговорите като риалити

Преговорите, които започнаха във вторник, са в 18 сектора. Те се излъчат на живо, като по едно и също време текат по две срещи. Засега партиите откриха съвпадения в сектор икономика, но в сферата на правосъдието има различия. Плановете са тези разговори да приключат до края на седмицата.

До момента има обявени две по две големи червени линии. „Продължаваме промяната“ начерта като такива смяната на главния прокурор Иван Гешев и превръщането на антикорупционната комисия в силна институция, което включва и смяна на председателя й Сотир Цацаров. Червените линии на БСП са България да не дава подкрепа за присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз, ако това е за сметка на националния интерес и българската история, и да не се подкрепя Истанбулската конвенция и въвеждането на т.нар. джендър идеология (за което лидерът Корнелия Нинова втвърдява позицията си).

Имената на министрите

След серията срещи ще се разбере как ще продължат разговорите, а накрая според различни партийни лидери ще се обсъжда и персоналният състав на правителството. Кандидатът за премиер на „Продължаваме промяната“ е Кирил Петков, за финансов министър - Асен Василев, като и двамата твърдят, че не е на всяка цена и няма да е пречка за споразумение. По-вероятно е обаче те да заемат тези позиции в предложеното правителство. Другите най-често споменавани имена са за външен министър - Даниел Лорер, за образователен - акад. Николай Денков (който е и в служебния кабинет), а за транспортен - собственикът на „Еконт“ Николай Събев (той стана депутат от „Продължаваме промяната“ и Петков го е давал като такъв пример). Единият от лидерите на победилата формация досега е давал за пример, че е нормално „Демократична България“ да получи водеща роля в правосъдната система и реформа, но дали това ще бъде през министър(и) и дали те ще искат постове, няма официален коментар. За левицата според депутати се обсъжда социалното министерство.

  Засега Петков и Василев отхвърлят всички въпроси за номинации и казват само, че търсят „А отбора“ от хора за кабинет.

Кой ще е новият шеф на парламента

Както с всеки нов парламент, така и с 47-ия погледите ще са насочени най-вече към това кой ще влезе в ръководството му. Това ще е сигурен индикатор за това какъв ще е успехът на преговорите между бъдещите партньори. Все още не е ясно дали победителят на изборите, „Продължаваме промяната“, ще излъчи новия председател на Народното събрание. Преди време Кирил Петков сподели, че в партията имат подходяща кандидатура, но не е изключено и да дадат поста на някой от коалиционните партньори - според избрани за депутати отново на Ива Митева от ИТН. Една от спешните задачи пред новите народни представители е да приемат бюджет за 2022 г..

В това Народно събрание се очаква Румен Радев да представи проекта си за промени в конституцията, който по негови думи включва съдебна реформа и разширяване на гражданските права.

Президентът, НС и кабинетът

Няма срок, в който държавният глава трябва да връчи първия мандат. Очаква се той да остави достатъчно време за преговори между бъдещите партньори, като има предположения, че може да няма редовно правителство и до края на годината. Румен Радев вече обяви, че очаква „реформаторско, антикорупционно и социално правителство“ от т.нар. партии на промяната. „Новият парламент няма право на грешка и протакане, защото хората няма да простят. За всеки от тези партии, който пренебрегне това, ще бъде самоубийство. Ще бъде отречено от хората, ако партиите тръгнат срещу волята на народа“, каза той. След като бъде връчен, срокът за изпълнението на първия мандат е седем дни. Ако кандидатът за премиер предложи правителство, то трябва да бъде избрано от парламента.