Ден преди да дойде на власт служебният министър на регионалното развитие са сключени първите 13 договора за безплатно саниране на частни жилищни сгради. Това е под 2% от одобрените на първия етап 756 блока за енергийна ефективност по Националния план за възстановяване и устойчивост, става ясно от съобщение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Класирането излезе преди Нова година, но последва лавина от жалби. МРРБ и регионалният министър в оставка Андрей Цеков така и не съобщиха публично колко от тях са основателни и как ще бъдат включени в програмата.

Затова пък днес официално информираха, че са подписани първите 13 договора, като всичките са с община Свищов и са за близо 18 млн. лв. (17 946 041,76 лв.).

Аргументът да се подпишат договорите с община Свищов е, че тя е била първата, която е подала проектни предложения по процедурата. Кмет на община Свищов е Генчо Генчев от ГЕРБ. Пред Mediapool той каза: "Първи подадохме документите и първи подписваме договорите".

Споразуменията с етажните собствености вече са факт, каза Генчо Генчев. В ход е обявяването на процедурата за обществените поръчки за избор на изпълнители на строителите дейности.

"Надяваме се до началото на лятото работата да започне, ако няма обжалвания на процедурите", каза Генчо Генчев. Той припомни, че общината е подала проектни предложения за общо 36 сгради, от които са одобрени 19 блока да близо 30 млн. лева, какъвто е бил лимитът на общината.

След реализирането на инвестицията обитателите на 738 апартамента в 13-те блока с обща разгъната застроена площ от 69 096 кв. м ще живеят в по-топли и комфортни за обитаване домове, посочват от МРРБ.

Целта на предвидените мерки в резултат на проведени енергийни обследвания е енергийните характеристики на тези блокове да бъдат подобрени и те да достигнат клас на енергопотребление "В". Това означава сметките за отопление да спаднат поне с 30%, което ще доведе и до намаляване на емисиите от парникови газове. В същото време ще се подобрят условията и качеството за живот на обитателите на тези сгради.

Първи 26 подписани договори и за публични сгради

Подписани са и първите 26 договора за енергийно обновяване на публични сгради - театри, спортни зали, читалища и т.н. на обща стойност над 52.3 млн. лв. Те също се финансират по Националния план за възстановяване и устойчивост, като безвъзмездната помощ за тях е малко над 45 млн. лв.

По тази процедура бяха одобрени всички 292 подадени предложения. От тях 139 са за обновяването на административни сгради, 112 са за сгради за култура и 41 са за сгради за спорт. Инвестицията в тях възлиза на общо 409 млн. лева.

Предложения за публични сгради са подадени от 131 общини, 20 държавни и областни администрации, 10 районни служби "Пожарна безопасност и защита на населението", районни управления към Министерството на вътрешните работи, читалища, опери, библиотеки, културни центрове, художествени галерии, многофункционални спортни зали, стадиони, басейни и др., посочват от МРРБ.

Други 47 договора са изпратени за подпис от страна на кандидата, след което ще влязат в сила.

Предстои това да бъде направено и за други 79.

Изпратени са и 40 покани за представяне на документи от кандидатите.

Подготвени са договори за финансиране на още 95 обекта, за които се очаква да бъдат представени документи, за да бъдат сключени.

Извършва се проверка на одобрените кандидати по процедурата за енергийна ефективност на предприятия, след което ще започне сключването на договори и по нея.

БАН вече се реновира

Българската академия на науките (БАН) вече работи по сключените 12 договора за 35.8 млн. лева безвъзмездни средства по процедурата за повишаване на енергийната ефективност в публични сгради, информират от МРРБ.

Тяхната процедура също е по Националния план за възстановяване и устойчивост.

За бизнеса още текат проверки

По процедурите за бизнеса все още няма подписани договори.

Извършва се проверка на одобрените кандидати по процедурата за енергийна ефективност на предприятия, след което ще започне сключването на договори и по нея, се казва в съобщението на МРРБ.

Екомобилност

За 15-те одобрени проекта по процедурата "Екологосъобразна мобилност", която също се управлява от МРРБ, са изпратени покани за представяне на документи от кандидатите, след което ще се пристъпи към сключване на подготвените договори за съфинансиране от НПВУ.

Те са на обща стойност 98.4 млн. лв., от тях близо 28 млн. лв. е собственият принос на общините. Той ще бъде инвестиран в част от дейностите, заложени в предложенията.

Проектите предвиждат да бъдат доставени 97 нови превозни средства с нулеви емисии, както и да бъдат изградени 68 зарядни станции.

В 7 общини ще бъдат внедрени интелигентни транспортни системи.

Ще бъдат разработени или актуализирани Генералните планове за организация на движението на 15 общини.

В 17 общини ще бъдат изпълнени инфраструктурни мерки в подкрепа на пешеходци и велосипедисти, включително изграждането на почти 30 км велоалеи.

Проектите ще се изпълняват от общини, кандидатствали в партньорство с други общини и с оператори на обществена услуга за превоз на пътници.