сн. burgas.bg
Местните избори, насрочени за 25 октомври, вероятно ще променят формулата на управление и може да станем свидетели как ДПС измества Реформаторския блок в управляващата коалиция в София. Тази теза развиват политически наблюдатели и политици месец и половина преди вота. Предположенията за промяна в кабинета се базират на друга версия - че този път ДПС ще успее от трета политическа сила да стане втора благодарение на центробежните процеси в левицата и на нейното разделение на две формации - БСП и АБВ, както и на тактиката на партията на Лютви Местан за разширяване на влияние. ДПС демонстрира на няколко пъти общи позиции с ГЕРБ по важни гласувания в парламента.
„Не трябва да отхвърляме и голямата опасност ГЕРБ и ДПС да управляват заедно", предупреди съпредседателят на Реформаторския блок (РБ) Радан Кънев. Премиерът Бойко Борисов пък заяви, че „в една коалиция няма малки и големи, защото никой от нас не си е самодостатъчен." Но уточни, че общият брой кметове и общински съветници на ГЕРБ и РБ ще покаже дали управлението на държавата е безалтернативно. Ако пък резултатът е лош, т.е. ако ГЕРБ и РБ нямат мнозинство на достатъчно места в страната - това би означавало и лоша оценка за работата на кабинета.
Ще има ли промяна в коалиционната формула, или това е поредната спекулация? „По-добре е да не правим прогнози, защото досега практиката е ДПС на местни избори да се показва не толкова добре, колкото на национални. Но в институт „Иван Хаджийски" се шегуваме, че тези избори от местни ще се превърнат във вътрешни за коалицията", коментира Първан Симеонов, изпълнителен директор на ГАЛЪП. Според Чавдар Найденов от АФИС пренареждането ще зависи от това дали политическите сили ще си изпълнят поставените цели. Политическият наблюдател Арман Бабикян пък смята, че има теоретична възможност ДПС да стане втора политическа сила, макар досега да е показвала по-добра мобилизация на национални, а не на местни избори.
Всички отбелязват факта, че успоредно с този вот ще тече референдум с един въпрос: дали одобряват електронното гласуване. Както и че този път ще станем свидетели на неочаквани коалиции, които ще дадат храна за политически спекулации.
Ясно е защо се търсят „неочаквано добри комбинации". Сега е времето партиите да премерят електоралната си тежест и от тези позиции да определят дневния си ред. ГЕРБ вече обяви, че се цели в 18 областни града, БСП също заявява амбиции, АБВ са напълно мобилизирани да се доказват на местния вот, а ДПС за пореден път се надява да премине от третото на второто място като политическа сила. Реформаторският блок и Патриотичният фронт също ще доказват тежест и в зависимост от резултатите ще мерят влияние в определянето на политиката на кабинета.
Къде обаче ще бъде най-интересно? Нова Загора вече влезе в новините с решението на ГЕРБ и ДПС да подкрепят кандидатурата на сегашния кмет Николай Грозев, издигнат за предишния вот от ГЕРБ. Грозев влезе в новините в края на май с това, че поръси с 50 кг захар главните пътища в Новозагорско, за да спре катастрофите там. Според официално съобщение на общината ръсенето на захар щяло да „прогони злата прокоба".
„Любопитно ще е в областните градове, където няма предизвестен победител. От днешна гледна точка областните градове, където състезанието не се очертава да е чак толкова интересно, са София, Бургас, Стара Загора. Там досегашните кметове ще бъдат преизбрани", смята Първан Симеонов. С уточнението, че е много рано за прогнози, защото кампанията едва сега започва.
От гледна точка на политическата интрига интересни са градовете, където ще има състезание между самите представители на коалицията. Първенството в интригата държи Пловдив, където има сериозни движения вдясно. Парламентарната група на ГЕРБ застана зад кандидатурата на досегашния кмет Иван Тотев. Заради него ГЕРБ изключи от ПГ депутата Здравко Димитров, който е и бивш областен управител, защото Димитров обяви, че ще се изправи срещу Иван Тотев в битката за кметския стол в Пловдив. За градоначалник ще играе и още един избираем кандидат от управляващото мнозинство. Кандидатурата на Славчо Атанасов, който вече беше кмет на Пловдив и загуби на предишния вот с много малко, е издигната от Патриотичния фронт. Допълнителен цвят в предизборната битка ще придаде участието на бизнесмена Георги Гергов от БСП, който също обяви желанието си да застане начело на втория по големина град в България.
В класациите на социолозите Русе също фигурира като интересно място. На предишните избори там имаше кандидат от ГЕРБ и кандидат на ВМРО, в Плевен също се състезаваха кандидати на ГЕРБ и на РБ. На тези избори в Плевен реформаторите също ще играят със своя кандидатура. Неясна е ситуацията в морската столица, където кандидат на ГЕРБ е Иван Портних, който не е толкова безспорен победител, като кмета на София Йорданка Фандъкова например.
В част от общините в Североизток ДПС ще има решаващо значение, смятат социолозите. „Партията на Лютви Местан все повече ще натежава в Северозападния регион, защото през последните парламентарните избори ДПС увеличава там своя резултат", прогнозира социологът Симеонов. Предизборна драма в левите редици се оформи в Пазарджик. Там АБВ издигна кандидатурата на настоящия областен управител Трендафил Величков за кандидат за кмет. Величков бе подкрепен от БСП-Пазарджик. В отговор Изпълнителното бюро на партийната централа на БСП разпусна организацията и взе решение да подготви „пълен цикъл отчети и избори в срок до 6 месеца". Специален щаб от 5 души начело със зам.-председателя на БСП Янаки Стоилов ще следи изкъсо структурата. От АБВ заявиха, че от 130 общини в 35 АБВ е в коалиция с подкрепа за кандидат-кмет, излъчен от БСП.
„Тези избори са ребус за БСП, защото трябва да покажат дали партията запазва общественото присъствие на основна политическа сила, която е алтернатива на това управление, дали показва жизнени и съпротивителни сили да оцелее в една от най-големите политически драми, върху които е изпаднала", коментира ситуацията Първан Симеонов. Социолози и политолози са категорични, че БСП ще трябва да покаже добро представяне. Прогнозите са, че партията на Михаил Миков би могла да пробие евентуално в Сливен и Ловеч.
Основен играч в тези избори са и общинските съвети, които могат да пречат на работата на кмета или да му помагат. Ето защо партиите насочват усилията си към този тип власт. „Това е анонимна и благодатна власт, скрита зад колективна безотговорност. Дори там, където победата на ГЕРБ изглежда в кърпа вързана, тяхната битка е за по- удобни мнозинства в общинските съвети. И това не бива да се подценява. Градусът на кампанията се повишава и от преференциалното гласуване, което от днешна гледна точка е просто трудно за прогнозиране", смята социологът Първан Симеонов.