Най-добре малките ученици от „Родна реч“ изпълняват песента „Пухкави снежинки"
Екип на BG VOICE
Коледните и новогодишните празници отминаха, но приятните спомени от тях все още са с нас. Учениците от училище „Родолюбие" към БУЦ „Знание" дълго няма да забравят празника, на който пресъздадоха българските традиции „Бъдни вечер" и „Коледуване". Всички деца с радост посрещнаха Дядо Коледа, а коледарите пяха и наричаха за здраве и берекет. Малките ученици пък показаха на Добрия старец колко добре могат да рецитират. Не липсваше и българското хоро - кръшно и многоцветно. Една от коледните традиции, която децата обичат най-много, са подаръците! А тях, разбира се, ги донесе Дядо Коледа - за послушните и ученолюбиви деца от училище „Родолюбие".
В другото училище - „Родна реч", децата ще помнят с радост празнично украсената зала и народните носии, които те бяха облекли специално за празника. С вълнение и нетърпение те чакаха своя ред, за да се качат на сцената и да вземат участие в тържеството.
Първи бяха най-малките - възпитаниците от детската градина и първи клас, с песнички за Коледа, народно хорце и танца на снежинките. Втори бяха малките артисти от втори клас. Те изпълниха драматизация по българската народна приказка „Най-скъпоценният плод". По магичен начин успяха да пресъздадат снежната картина от стихотворението на Валери Петров „Зимен пейзаж". След това участие взеха учениците от трети и четвърти клас. Те бяха подготвили „Коледна седянка", с която отведоха присъстващите в далечното минало. Представиха традициите и обичаите на българите, които не трябва да бъдат забравяни. Учениците от пети, шести, седми, осми и девети клас пък поднесоха своите благопожелания към семействата и нашата Родина България и изпълниха поетичен рецитал. Не по-малка изненада за всички беше присъствието и изпълнението на Човека глас Краси Аврамов, който накара малки и големи да танцуват.
Дълго, дълго ще помнят своето коледно тържество и близо 25-те ученици и деца от Българското училище във Филаделфия. Не само защото бе красиво и мило, а защото бе първо. Школото отвори врати едва в края на октомври, но благодарение на ентусиазма на учителките и учениците успя за рекордно кратки срокове да организира празника и така да зарадва и дори да изненада всички родители и гости, които просто не повярваха, че е било възможно да се организира толкова богата програма. Неочаквано позвъняване изпълни залата с възбудени детски гласчета и Дядо Коледа пристигна отдалеч. Най-малките снежинки нежно докоснаха земята с вълшебните си пръчици и се понесоха в лек танц. Децата от първи до трети клас посрещнаха скъпия гост и учудиха родителите с любими детски песнички и стихчета. Малки и големи звъннаха „Над смълчаните полета" и се чудиха с „Шаро и първия сняг". Вълнуващи изпълнения на пиано изпълниха залата с възторг и аплодисменти. Веселото настроение още повече се приповдигна от малките танцьори на народни хора, които не се отказаха дори когато техниката спря за малко, с което получиха още по-бурни овации. Дядо Коледа раздаде подаръци на развълнуваните деца. Коледната атмосфера допълниха сладките изкушения и лакомства, които всички семейства бяха донесли. Дори и на този ден малчуганите не пропуснаха занятията с техните учителки, преди да се разделят за коледната ваканция.
Най-много българи ще помнят коледните празненства, организирани от Българския културен център за Пенсилвания, Ню Джърси и Делауер. А причината е, че те бяха посетени рекордно от над 320 души от трите щата и района на Ню Йорк. И през тази година там можеха да се видят много и различни коледни обредни хлябове от разни краища на България, а всички заедно после избраха най-хубавите. Всеки гост имаше възможност да се похвали със своята омесена пита, а те бяха оценявани по декорация, не по вкус. Училището по занаяти организира Работилницa за изработка на сурвачки и коледни украшения от естествени материали под ръководството на Севдалин Семов. Любителите на български танци и онези, които никога не са тропали хоро, имаха възможност да се упражняват, а по-опитните пък да научат някое ново хорце. Празничната програма включваше много музика на живо и на запис. Щедри българи приготвиха изящни коледни кошници за томболата, а „Евромаркет" дари традиционни питиета и вина като добавка на трапезата за възрастни. Все пак алкохол не се продаваше, а всички бяха помолени да консумират дарения и този, който гостите си носеха, съвсем отговорно.
Имаше и щанд за български книги, организиран от Ангел Колев, където всеки можеше да си купи тениски с шевици, книжки с народни носии за оцветяване и други интересни подаръци.