Федералният резерв на САЩ повишава основния лихвен процент за трети път тази година в отговор на силната американска икономика и сигнализирайки, че вероятно ще поддържа това темпо на постепенно увеличение на лихвите.

FED повиши краткосрочния лихвен процент - референтен за много потребителски и бизнес кредити - с четвърт (0,25%) като сега той стана от 2% до 2,25%.

Ходът сигнализира и затова, че предстои още едно увеличение на лихвите до края на годината най-вероятно през декември.

Как увеличаването на лихвите ще засегне всички нас?

Кредити:

Онези от нас, които имат заеми от някакъв вид, обикновено ипотеки, заеми за автомобили и / или дългове по кредитни карти ще плащат повече освен ако, както при повечето ипотеки нямат фиксиран лихвен процент. Ако имате регулируем процент по ипотечния си кредит (ARM) без период на фиксиран лихвен процент, вие ще плащате повече още сега.

Автомобилните кредити също ще бъдат засегнати. Текущият ви заем с фиксирана лихва ще остане същият, но  бъдещото финансиране за закупуване на автомобил ще бъде по-скъпо. Лихвите по кредитни карти ще се увеличат незабавно.

Спестявания:

За тези, които имат малък или никакъв дълг и значителни парични спестявания, увеличението е добра новина. В продължение на почти десетилетие те бяха „наказани” от статичните лихвени проценти. Спестовните сметки и други парични спестовни средства

ще имат повече възвръщаемост.

 

Инвестиции:

За инвеститорите, повишаването на лихвите довежда до по-ниска възвръщаемост. Обикновено, когато инвеститорите обмислят ползите от портфолиото си, те се фокусират повече върху акциите, отколкото върху облигациите. Но нарастването на цените засяга както пазарите на акции, така и на фиксираните доходи, макар и по различни начини.

Което значи, че рискът при инвестиции е по-малък, но това пък ще сложи край на стабилните доходи, на които много инвеститори се радваха през последните девет години.

Много анализатори смятат, че икономиката може отслабне догодина, отчасти заради последиците от търговските конфликти, които президентът Доналд Тръмп преследва с Китай, Канада, Европа и други търговски партньори. Тарифите и насрещните тарифи, наложени върху вноса и износа, водят до повишаване на цените на някои стоки и доставки и потенциално забавяне на растежа.