Потребителските цени в САЩ продължават да се покачват, тъй като инфлацията затяга хватката си върху икономиката и затруднява възстановяването след пандемията.
Индексът на потребителските цени, който измерва цените, които потребителите плащат за стоките от първа необходимост, скочи с 0,8% миналия месец, след като се повиши с 0,9% през октомври, съобщи Министерството на труда в петък.
През последните 12 месеца индексът се покачи с около 6,8% преди сезонната корекция. Това е най-голямото увеличение за 12 месеца от близо 40 години.
Най-голям растеж на цените се наблюдава при бензина - 6,1%, жилищата - 0,5%, храната - 0,7%, употребяваните коли и камиони - 2,5% и новите превозни средства - 1,1%.
"Днешните числа отразяват натиска, който икономиките по света посрещат, докато се съвземаме от глобалната пандемия - цените се покачват" - каза президентът Джо Байдън в свое изявление в петък.
Непостоянните цени на енергията, объркването във веригите за доставки, голямото потребителско търсене и хлабавата монетарна политика допринасят за растежа на цените.
Повишеното търсене в комбинация с несигурни вериги за доставки тикат цените нагоре. Общите разходи на потребителите са се качили през ноември с 25% спрямо положението от януари 2020, показва ново проучване на организацията с идеална цел Opportunity Insights.
Чековете с помощи, разширеното подпомагане заради пандемията и спешните плащания за безработица осигуриха някакъв буфер на семействата, но тези програми като цяло приключиха.
Байдън отбеляза, че въпреки високите цени тази година всяко семейство има по 100 долара месечно повече, отколкото миналата. Много семейства обаче остават под натиск и се чудат какво ще правят, когато приключат и последните форми на подпомагане заради пандемията, тъй като инфлацията продължава да бута цените нагоре.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.