Алексей Ловчев достигна до рекорди, преди употребата му на допинг да бъде разкрита

Яна Касова

Един от спортовете, които са донесли най-много успехи, но и най-много скандали за България, е пред сериозна заплаха да излезе от олимпийското семейство 100 г. след дебюта си в Антверпен 1920. Ръководителите във вдигането на тежести трябва сериозно да се потрудят до края на годината, за да запазят спорта в олимпийската програма за Игрите в Париж през 2024 г. Многобройните положителни допинг случаи разклатиха доверието в силовия спорт, като само вече утвърдената програма за Олимпиадата в Токио през 2020 г. не извади щангистите от пътуване до японската столица. На своя Конгрес в Лима през септември Международният олимпийски комитет (МОК) взе решение да запази вдигането на тежести за 2020 г., но щангите получиха жълт картон и не се знае дали спортът ще продължи да бъде част от олимпийското семейство след това. Международната федерация по вдигане на тежести (IWF) има срок до декември да направи сериозни промени в системата си за борба с употребата на допинг, с които да спре утвърдилата се порочна практика за посегателство към забранени вещества в този спорт.

Исторически погледнато, щангистите са сред „отличниците" по отнети медали от олимпийски игри заради допинг. Но огънят се разгоря отново, след като стана ясно, че при повторен анализ на допинг пробите от Пекин 2008 и Лондон 2012 общо 49 тежкоатлети от девет държави са с положителни тестове, а в това число са и 30 медалисти. В тимовете на Казахстан и Русия става дума за цели 20 случая - по 10 за страна, Беларус е със 7, Азербайджан - с 5, Армения - с 4, а Китай, Украйна, Молдова и Турция са с по три. С допинг бяха заловени някои от най-големите звезди в този спорт като световните рекордьори в най-горните две категории Иля Илин (Каз) и Алексей Ловчев (Рус). Илин дори има 10 положителни проби при ретест, което доведе до отнемане на двата му златни олимпийски медала от Пекин и Лондон. След три години вдигането на тежести ще бъде с редуцирани категории. В Токио спортът ще бъде представен от 196 състезатели, което е с 64 по-малко в сравнение с Рио 2016.

В резултат на безпрецедентното предупреждение на МОК от IWF започнаха да действат радикално. На среща на Изпълнителното бюро преди седмица в Букурещ (Рум) беше взето решение федерациите на деветте уличени държави да бъдат изключени от участие на международни състезания за година, като в този период влизат световното първенство в Анахайм през ноември, както и насрочените за 2018 г. младежки олимпийски игри, световно първенство за юноши и девойки, Азиатски игри, както и всички континентални шампионати. Така от IWF спазиха и утвърденото си преди година правило, че всяка страна, дала най-малко три положителни допинг проби по време на олимпийски игри, бива отстранявана за година.

„Ако те не гарантират, че техните тежкоатлети са „чисти", ще загубят правата си. Но ние няма да им обръщаме гръб и ще продължим да работим с тях, УАДА и съответните национални антидопингови агенции, за да помогнем за промяната. Няма съмнение, че Програмата за борба с допинга на IWF се развива изключително много след Пекин 2008 и Лондон 2012. Културата на спорта вече се е променила на много места през последните 10 г., но ние се ангажираме да правим повече и ще направим повече. Чрез нашата Комисия за чист спорт не просто разглеждаме как да преодоляваме настоящите проблеми, но налагаме нови тестове и антидопингови мерки в полза на целия спорт", заяви президентът на IWF Тамаш Аян.

Комисията за чист спорт към IWF беше създадена в резултат на заплахите за изключване от олимпийското движение. Тя включва независими експерти от лаборатории и антидопингови агенции от Германия, Канада и САЩ, както и адвокати, специалист по спортни въпроси и етика. Комисията, представена в Букурещ през миналия уикенд, разработва доклада на IWF, който трябва да бъде съставен в следващите 10 седмици и представен пред МОК. Въпросният доклад ще се вземе предвид за решението дали турнирът по вдигане на тежести ще бъде включен в програмата на Олимпийските игри през 2024 г. Но членовете на Комисията ще имат и още една отговорност - да разработят програма за борба с допинга за IWF. Тази й дейност е основният елемент от плана на Международната федерация по вдигане на тежести да изчисти спорта и да запази мястото си в графика на Олимпийските игри. Пред избраните независими специалисти стои задачата да намерят иновативни начини за защита на спорта от допинга, като се разработят по-точни, по-ефикасни и по-прозрачни тестове.

„В много кратко време специалистите от Комисията вече са идентифицирали подобрения, които можем да направим, които ще защитят и ще са в полза на нашия спорт, коментира Аян. - Важно е да приложим мерките, за да гарантираме, че нашият спорт е чист днес и в бъдеще." Сред вече направените препоръки за промени в антидопинговата политика на IWF са антидопинговото образование, целево разпространение на знания, съхранение на проби и аналитични нововъведения.

Българските щангисти не са подминати от допинг скандали както в миналото, така и през последните години. След като българският отбор беше наказан да не участва на Рио 2016 заради 11-те положителни допинг проби от 2015 г., сега името на щангистите ни беше замесено в ново отстраняване от състезания. По-рано през тази седмица руската информационна агенция ТАСС обяви, че тимът ни е лишен за година от участие в международни състезания заради неплатена глоба от $500,000. Адвокатът на Българската федерация по вдигане на тежести Радостин Василев определи новината като „абсолютна измислица".

През 2015 г. състезателите ни дадоха положителен тест от анаболния стероид станозолол, но в хода на разследването стана ясно, че българите са жертва на чужда небрежност. Анализатори от Германия, които се занимаваха със случая, установиха, че станозололът е бил добавен в хранителна добавка в производствени условия и българските щангисти, техните треньори и ръководители изобщо не са подозирали за наличието му. Но Изпълнителният съвет на Международната федерация не допусна България до участие с отбора си в Рио де Жанейро и наложи глоба от $500,000.

„След две спечелени дела срещу IWF в КАС и две отменени глоби от $500,000 в момента Българската федерация по вдигане на щанги води трето дело заради трети опит на IWF да наложи глоба, този път в размер на $250 000, внесе още яснота Василев. - IWF налага тези глоби на българската федерация заради положителни резултати на българските щангисти отпреди повече от 2 години, но не съумява да ни накаже законно и да аргументира наказанието вече два пъти. Решение за изваждане на нашата федерация за 1 година в момента не може да бъде наложено от IWF, защото обжалването на глобата от $250,000 в КАС спира изпълнението на решението. Към момента България е на световно първенство в САЩ през ноември!"