ТИМ О’БРАЙЪН, Bloomberg

Президентските избори са все по-близо, а Американските пощенски служби наскоро обявиха, че 46 щата и окръг Колумбия не могат да гарантират, че вотът на всички, които гласуват по пощата тази година, гарантирано ще бъде преброен. Това е истинска аварийна ситуация, застрашаваща вота на милиони гласоподаватели, вероятно дори на 160 милиона бюлетини в щатите, в които заплахата от незачитане на вота е най-висока.

Защо става така?

 

Местните пощенски служби, тази позната малка институция на една пряка от дома, се превръщат в политическа топка. И играта е започнала не само защото пощенската дейност е имала трудности през годините, а и защото това е годината на изборите. Вотът по пощата ще е голямо бреме за избирателите в САЩ тази година. В условията на пандемия те трябва да си стоят вкъщи и ще разчитат на неприсъственото гласуване. А пощенските служби ще са центърът на всичко това. Ето защо те стават толкова важни за Белия дом, за Конгреса и за избирателите. Колкото стара и позната да е една поща, мнозина не си дават сметка колко могъща институция всъщност е тя със своите над 500 хиляди служители. На практика USPS e най-голямата търговска верига на територията на САЩ. Президентът Тръмп проявява дългосрочен интерес към USPS. По-рано тази пролет, когато беше отпусната федералната помощ за нея, той се опита да овладее USPS, като промени начина на предоставяне на услуги - условие за отпускане на субсидиите. А сега, в навечерието на президентските избори, и естествено, преди самия изборен ден през ноември, стои въпросът дали президентът Тръмп ще се опита да използва USPS като оръжие за подклаждане на електоралните настроения в своя полза. Той назначи нов главен директор на USPS, Луи Де Джой, който е първият директор на Пощите в последните над 20 години без никакъв трудов опит в институцията.

Натискът на администрацията на Тръмп

да използва като оръжие Пощите прилича на следване на предизборен наръчник от 1890 г. Сортировъчните машини за писма и обикновените пощенски стари лавици са премахнати от станциите според запознати, като така сортирането и разносът стават по-трудни. Извънредните часове са орязани и това драстично забавя времето за доставка. На някои места като Портланд и Юджийн, щата Орегон, пощенските кутии са премахнати от тротоарите. Пощенските служби твърдят, че последното е, за да се намали струпването на хора, но знае ли се. Прекият ефект от всичко това напоследък е драстичният спад в пощенските доставки. А в изборна година последиците могат да бъдат тежки. Всеки глас, макар и пуснат по пощата и с клеймо преди деня на изборите, в повечето щати, ако той пристигне след изборния ден, няма да бъде зачетен. Нещото, което изостри общественото внимание, е, че по-рано тази година президентът Тръмп и главният държавен прокурор Уилям Бар нееднократно са характеризирали гласуването по пощата и неприсъствения вот като потенциално манипулируеми. Но всъщност няма никакви доказателства за подобни практики. Че има известно забавяне при тях, е факт, но редица щати имат дългогодишна успешна традиция с вота по пощата. Въпросът, който още е неясен в цялата тази ситуация, е:

какво да се прави оттук нататък?

Пощенските служби се надзирават от изпълнителната власт. Конгресът очевидно има правомощията за надзор над дейността им. Но на този етап най-силната реакция е Конгресът да праща гневни писма към Пощите и да иска отговори от Луи Де Джой. Впрочем напоследък се предприеха и по-решителни стъпки. Конгресът поиска от главния пощенски инспектор да инспектира част от скорошните действия на Луи Де Джой. И Конгресът реши да проведе изслушването му на 17 септември. Заключенията на главния държавен пощенски инспектор са благоприятни. Писмата са сигурни. Но в крайна сметка нищо от това няма да е в състояние да спре случващото се сега. За щастие много от щатските главни прокурори обмислят да съдят администрацията на Тръмп за опитите да се саботират местните избирателни закони чрез пощенските служби. Но отново не е ясно дали съдилищата ще дадат достатъчно бърз ход на делата, така че да има реален ефект от исковете. И ако не, в деня на изборите ще има последици. Това кара залозите в битката за Пощите и гласуването по пощата да скочат до небесата. Като всичко в ерата на Тръмп, границите на закона, етиката и изпълнителната власт се подлагат на изпитания, невиждани до този момент, но те и не трябва да бъдат толерирани от никого – особено от избирателите.