Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен се срещна в понеделник с китайския президент Си Цзинпин в Пекин на фона на засиленото напрежение между САЩ и Китай, предаде ДПА.

Срещата, потвърдена едва в последния момент, се състоя на втория ден от пътуването на американския пратеник в Китай.

Си определи разговорите като "много добри" и заяви, че "двете страни са постигнали напредък и съгласие по някои конкретни въпроси".

"Взаимодействието между държавите винаги трябва да се основава на взаимно уважение и искреност", каза Си и добави, че се надява посещението на Блинкън да помогне за "стабилизирането на китайско-американските отношения".

Това е първото посещение на държавен секретар на САЩ в Китай от 2018 г. насам. Съобщението, че Си ще разговаря с Блинкен, се възприема като специален жест и знак, че Пекин цели да охлади рязко нарастващото напрежение между съперничещите си сили.

Разговорите със Си дойдоха след два дни на интензивна двустранна дипломация, посочва ДПА.

В понеделник Блинкен се срещна и с ръководителя на китайската външна политика Ван И, който е по-висшестоящ от външния министър Цин Ган в йерархията на властта в Пекин.

Според държавните медии Ван е заявил, че посещението на Блинкен е дошло в 

"критичен момент в китайско-американските отношения",

които се намират в "низходяща спирала".

Ван И е поискал от американската страна да спре да раздухва "теорията за китайската заплаха", съобщава китайската обществена телевизия.

Вчера Блинкен разговаря с Цин Ган в продължение на седем часа и половина - много по-дълго от планираното.

По време на срещата им Блинкън повтори, че Съединените щати преследват "визия за свят, който е свободен, отворен и поддържа международния ред, основан на правила".

Държавният секретар на САЩ също така покани Цин Ган във Вашингтон. И двете страни заявиха, че разговорите са били откровени и конструктивни.

По време на първото си посещение в Китай като първи дипломат на САЩ Блинкън е разгледал редица спорни въпроси, но също така и области, в които Пекин и Вашингтон биха могли да си сътрудничат, съобщи Държавният департамент на САЩ.

САЩ и Китай имат едни от най-важните двустранни отношения в света. Тези връзки бяха сериозно обтегнати от редица проблеми, включително подкрепата на Китай за войната на Русия в Украйна, заплахите на Пекин срещу Тайван и продължаващите търговски спорове в области като съвременните компютърни чипове.

“Ню Йорк таймс” пише, че усилията за установяване на редовни дипломатически контакти на най-високо равнище идват в ключов момент в обтегнатите отношения между двете държави. Двустранните отношения между САЩ и Китай са в най-ниската си точка от десетилетия насам. Напрежението нарасна през февруари, когато Пентагонът обяви, че китайски балон за наблюдение се носи над континенталната част на САЩ, след което нареди на американските изтребители да го свалят.

Отношенията се обтегнаха още повече, когато държавният секретар се срещна с Ван И в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността, за да му каже, че според Вашингтон Китай обмисля да подкрепи с оръжия Русия за войната ѝ в Украйна. В отговор Китай замрази някои важни аспекти на дипломатическия обмен и засили антиамериканската си реторика.

Пекин неведнъж е обвинявал САЩ за влошаването на двустранните връзки. Нито един въпрос не притеснява Пекин повече от нарастващата подкрепа на Вашингтон за Тайван – де факто независим остров, за който Китай претендира. Пекин също така се опитва да даде отпор на усилията на Вашингтон да ограничи достъпа му до модерни полупроводникови чипове и производствено оборудване, както и да задълбочи връзките в областта на отбраната с регионалните съюзници на САЩ като Япония, Южна Корея, Австралия и Филипините.

"Гардиън“ припомня, че преди посещението на Блинкън в Пекин Байдън е заявил, че се надява през следващите няколко месеца да се срещне с китайския президент.

"Надявам се, че през следващите няколко месеца ще се срещна отново със Си и ще разговаряме за различията, които имаме, но и за това, че има области, в които можем да се разбираме", каза Байдън.

Двамата лидери вероятно ще присъстват на следващата среща на върха на Г-20 през септември в Делхи, а Си е поканен да пътува до Сан Франциско през ноември, когато САЩ са домакин на форума за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество.