„Искаш ли да чуеш какво са Nightwish в момента? – казва ми Пламен, след като му споделям, че ми харесва култовото парче Sleeping Sun. – Nightwish e равно на развитие. Те не буксуват на едно място.“ Пуска ми лайф от Wembley Arena в Лондон – Shudder Before The Beautiful и наистина тръпки ме побиват – здрав метъл. Е, нали са легенда с уникалния си стил – симфоник метъл? Къде му е „симфоникът“ на този здрав метъл?

А Пламен обяснява, че непрекъснато отзад е голям оркестър от 30 музиканти и 30 хористи. На всеки техен албум от 2003-та насам. „Това парче Shudder Before The Beautiful е записано в студио с 60 души оркестър, 14 студийни оператори. На лайф има 40 техници за сцената, 12 бодигарда и трима готвачи... Половин самолет“, казва Пламен.

Гордее се, че Nightwish са третата група след „Бийтълс“ и АББА, препълнила 3 пъти Wembley Arena в Лондон. Групата, станала легенда с уникалния си стил – симфоничен метъл, с 10 издадени албума, всичките платинени. И то, защото преди години

един българин е осенен от прозрението,

че няколко много талантливи хлапета ще постигнат нещо уникално, привличайки милиони луди фенове от целия свят.

Откривател, визионер „баща“, ментор, гуру на „Найтуиш“ и закрилник и вдъхновител на нов музикален стил „симфоник метъл“ - както и да го наричат, все ще е вярно за българина Пламен Димов. Но преди да ги срещне, музикантът и педагог изминава успешен собствен път.


Детството му минава в град Стамболийски. На 5 години талантливото дете вече свири на акордеон, но инструментът не го очарова. На 6 го записват на цигулка и солфеж в музикалната школа, свири и на пиано. Завършва Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИ) в Пловдив.

„От малък знаех, че никога не трябва да се задоволявам с това, на което учителите учат, че трябва да търся свои собствени пътища – казва той. – Влечеше ме рокендролът и знаех, че колкото и добър цигулар да съм, няма да свиря в оркестър. Сърцето ми казваше нещо друго и си избрах своя път.“

През 1981-ва напуска България с група „Монтана бенд“,

свирят в Норвегия, Швейцария, Западна Германия. Връща се с трио „Алиби“. Канят ги да свирят един месец във Финландия. Като разбира, че ще са в градчето Китее, Пламен в първия момент казва „не“, защото е на границата с СССР, после приема.

В Китее през 1984-та той се влюбва в красивата Леена Грьон, двамата се женят в Пловдив през 1986-а. На сватбата му са Нери Терзиева, Тома Спространов и „други хора, които режимът не обича“. Връщат се във Финландия след сватбата и... вече 37 години Пламен е там, в Китее. Раждат му се 3 деца – Николай, Ийда Катерина (кръстена на двете баби – финландската и българската) и Лидия Ангелина, носеща имената на двете си кръстници.


В Китее музикантът и педагог води уроци по музика, основно с групи и певци. Така се сближава със семейството на бъдещия фронтмен, композитор, клавир, поет и визионер на Nightwish – Туомас Холопайнен.

Когато чува от Туомас, че е прочел на 6 години „Властелинът на пръстените“, е изумен. „Как така, 1,100 страници – от едно малко дете?“. „Да, казва майката Кърсти. „Вие разбирате ли какво дете имате?!“, й казах, а тя: „Да, да, той е много умен“. „Да знаете, ще изригне нещо от него!“, казах.

„Аз съм първият, който откри и прозря, че от това момче, свирещо велики класици в джаза и рока, ще се пръкне най-продаваният фински композитор и поет. Цели 60% от 100 млн. евро – музикалният експорт на Финландия, идва от Nightwish и благодарение на Туомас“, вълнува се Пламен.


Той познава четворката от времето, когато са 13 – 14-годишни хлапета, а бъдещата им първа солистка

Таря Турунен ходи на уроци по пеене при него.

По това време в градчето Китее от 12 хиляди жители има цели 17 групи. Но тази на Туомас Холопайнен, който изучава и кларнет и пиано в музикален колеж, се откроява ярко с виртуозните си изпълнения и Пламен се занимава с тях през уикендите.

Година преди създаването на оригиналната Nightwish свирят виртуозно в други стилове – Ози Озбърн, W.A.S.P., Ханс Цимер, Megadeth. Записват в студио и джаз и рок парчета на Pink Floyd, Андрю Лойд Уебър, Гари Мур. „Феновете сега дават луди пари за тези първи техни записи“, казва Пламен.

Издават два компактдиска, като единият – от 1996-а – Play that funky humppa music с блус певеца Джими Лоусън от Сан Диего, е със специално посвещение: 

„На българската пророчица Ванга, починала на 11 август 1996 г., която помага на хиляди хора“.

„Занесох 10 компактдиска на гроба на Ванга в Рупите и си пожелах две неща: от Nightwish да излезе нещо и моят приятел от клуб „Демокрация“ в Пловдив Петър Стоянов да стане президент на България. И двете се сбъднаха.

Пратих два компактдиска за президента Бил Клинтън,

когато Петър Стоянов, вече като президент, го посрещна в България през 1999-а“, споделя Пламен.

През декември 1996-а приключват записите по първия демо албум, с 3 акустични песни, като на първата – Nightwish, е кръстена и групата. „Ще ти кажа как се записа вторият албум през 1998-а, дръж се да не паднеш – смее се Пламен. – Туомас се въртеше покрай мен в школата, помагаше. Попитах го как върви вторият албум, а той се оплака, че големите музиканти с образование се изнасят от Китее и няма с кого да свири.

Туомас ми пусна сингъла Walking in the Air, кавър на пиеса на композитора Хауърд Блейк. Не съм от учителите, които биха наложили свои стандарти, но това беше нещо необичайно – коментира Пламен. – Не бях чувал дотогава класическо пеене, миксирано с хеви.

Озадачи ме, но казах на Туомас: „Работете напред в този стил, никой не прави това, уникални сте“.

„Визията на Туомас тогава беше за създаване на оркестър, а аз му казах: „Щом големите музиканти се изнасят от Китее, ще запишем албума двамата. Тогава, през 1998-ма, взех цигулката, Туомас беше с един синтезатор и двамата записахме целия оркестър на албума Oceanborn. Аз самият записах 8 различни цигулкови партии, без ноти...“, споделя Пламен.

След 14 години един професор по хеви метъл в академията в Хелзинки - Тони-Матти Кариалайнен казва: „Стилът симфоник метъл започва през 1998-ма от албума Oceanborn, записан в Китее“. „Същият албум, който ние двамата с Туомас записахме с една цигулка и един синтезатор – вълнува се вдъхновителят. – Сега е платинен.“


От 2012 г. трета вокалистка на Nightwish, след Таря Турунен и Анет Олсон, е нидерландката Флоор Янсен. Според Пламен тя е нова ера в развитието на групата. „Флоор е не само голям талант, а най-известният вокален педагог в света по рок и метъл.

Гласът й може да излезе в 4 различни бленди“, споделя учителят.

Днес от петорката Пламен Димов е в най-близки отношения с Туомас, който продължава да живее в Китее. Често-често се събират, говорят за музика. „Той, който е сред най-богатите финландци, е все така скромен“, казва българинът.

Като музикален педагог, който открива, подкрепя и развива млади таланти, Пламен Димов се ползва с голям авторитет в цяла Финландия. Канен е от четирима президенти на специалните срещи, които те организират с изявени хора на изкуството, политиката, бизнеса.


Преди пандемията Пламен Димов организира всяка година през юли фестивала „Китенариум“, който събира в Китее фенове на Nightwish от цял свят. Групи и певци изпълняват техни композиции, разглеждат музея в Китее, срещат се с Туомас и другите музиканти. През 2019-а Пламен Димов води в Китее пловдивската формация Art Voice Center с 18 млади таланти. След пандемията идват по-малко състави и е повече среща на фенове.

В семейството на Пламен всички са много музикални. Синът му Николай свири на китара, а дъщерите Лидия и Ийда пеят. Съпругата Леена пък работи като кантор, свири на орган и ръководи хорове, в които са участвали и децата.

„Музиката винаги е била важна част от живота ми, не мога да живея без нея“, споделя Пламен. Децата му обаче са избрали професии с по-сигурно бъдеще. Николай следва правни науки, а Ийда и Лидия работят като мениджъри в големи компании.

Наскоро българинът участва в документален филм със заглавие „Как всичко започна“. В него разказва цялата история около създаването на легендата Nightwish – как пристига в Китее, как се срещат с Туомас и другите момчета. Филмът е достъпен и с български субтитри.