„Дали си давам сметка, колко престижно е да съм общински съветник в самото сърце на Виена - Първи район, център? - замисля се Полина. - Приемам го по-скоро като голяма отговорност точно, защото е централният район на Виена. Разбира се, за мен е и чест да съм на тази длъжност.“
Полина Векова се вълнува, макар да й е за втори път. „В понеделник, 28 април, до късно през нощта са броени бюлетини и вече го има финалният резултат - преизбрана съм за общински съветник с втори мандат в Първи район - център“, споделя тя пред BG VOICE.
Първи район, център, сърцето на Виена... Предстоят й нови 5 години, изпълнени с предизвикателства. И докато на миналите избори за местни парламенти е била на 22-ро място в листата на Австрийската народна партия (АНП), на изборите на 27 април е на значително по-предна позиция - 16-а.
"Районен парламент"? Не, няма грешка. "Разликата със София и с България е, че във Виена има така наречените районни парламенти - обяснява Полина. - Освен големия общински съвет, който ние познаваме от България, има и така наречените районни парламенти, като всеки от тях е отговорен само за конкретния район във Виена. Тук има 23 района и Първи район е район Център, в който аз в момента имам мандат, и за който отговарям."

Докато я слушам как говори бързо и уверено, но и с дружелюбни нотки в гласа, без да е прекалено надъхана и екзалтирана, си мисля, че може би така трябва да изглеждат и звучат съвременните млади политици. Красиви, интелигентни, начетени и самоуверени. Тези като нея, в които е повярвал известният Себастиан Курц, председател на АНП.
„Вече е модерно младите да се занимават с политика“, казва Курц, а тя запомня думите му.
През много „избори“ и изпитания е минала младата българка Полина Векова, за да гласуват за нея на изборите на 27 април българи и австрийци, и то в район Централен. Да издигнат българката Полина, която иска „да бъде сред тези, които решават проблеми и създават условия за по-добър живот във Виена“, и го прави.
Родена е в София, още в детската градина учи английски. До VII клас е в престижното 18 СОУ “Уилям Гладстон”, след това учи в Първа немска гимназия. От много малка избира правото покрай майка си, която е адвокат.
Решава да следва в Германия, а после „Виена сама я избира“, шегува се тя, и през 2011-а се озовава в австрийската столица. Днес е убедена, че „тази почти случайност всъщност я е завела на най-точното за нея място“.

Началото в Юридическия факултет на Виенския университет е тежко. Тя, която си мисли, че владее перфектно немския, се сблъсква с юридическата терминология - все едно „втори немски“. За да не тежи на бюджета на родителите си, работи - в кафене, като представител на различни марки в рекламна агенция и като офис мениджър. Днес е благодарна за този натрупан опит, който й помага и в организационната работа като общински съветник.
Преди преместването си във Виена не е проявявала интерес към политиката. В австрийската столица обаче попада в средите на състуденти, симпатизиращи на АНП. Става й интересно и присъства на заседания на младежката организация на партията в Първи район на Виена и се записва да членува в нея.
Първата голяма предизборна кампания, в която участва, е за вота за европейски парламент през май 2019-а. Привлича я вълнението заедно със свои съмишленици „да се бори за всеки глас“ за кандидатите.
Тя е забелязана и на следващите парламентарни избори става асистент на водача в предизборната кампания в Първи район. Младата българка се озовава в центъра на събитията и получава солиден тренинг като организатор. На тези избори АНП е победител с 37,5%, а Първи район на Виена, за който Полина отговаря, е с най-висок резултат за АНП в целия град.
Усилията й са оценени и на тържествена церемония кметът на Първи район Маркус Фигл й връчва почетна грамота, подписана от бундесканцлера Себастиан Курц, за успешната й работа в района. През февруари 2020 г. тя е официално поканена за член на Борда на Младежката организация на АНП в Първи район.

За общинските избори е приета в листата на АНП, оглавявана от кмета Маркус Фигл, който се кандидатира за втори мандат. "Като екип имахме една основна цел - обитаван район.
Първи район е туптящото сърце на Виена. Нашата цел беше той да не се превръща в безлюден туристически център, а да бъде привлекателен, оживен и безопасен жилищен район”, казва Полина.
Упоритата й работа и всеотдайност се забелязват и от виенската централа на АНП. През лятото е поканена в още един важен предизборен екип - за кампанията на основния кандидат на АНП за кмет на Виена и по-късно федерален министър на финансите - Гернот Блюмел.
Мисията на Полина заедно с екипа е работата на терен: да влизат в директен контакт с гражданите, да им раздават информационни материали, да разговарят с тях и да изслушват проблемите и оплакванията им. След изборите Полина е приета в специалната менторска програма на АНП за обучение на хора с висок потенциал за развитие.

Полина Векова е общински съветник в Първи район във Виена от 2022 г. Тя е говорител по европейските въпроси на района, член е на комисиите по култура и градоустройство. В списъка от кандидати на АНП за Първи район - център Виена, тя е под номер 16 - по-предни позиции от предишните общински избори.
Успехът й на 27 април е още по-ценен на фона на спада в гласовете на консерваторите във Виена - по последни данни, под 10%. Първи централен район на австрийската столица обаче по традиция е консервативна крепост на Австрия. И на тези общински избори на 27 март Народната партия на Австрия е победител с 36%, съобщава с гордост тя.
„Винаги съм била консервативно настроена - споделя Полина. - Убедена съм в ценностите, които изповядва АНП, като част от семейството на Европейската народна партия (ЕНП). Ценя позициите на АНП по темите миграция, демокрация, върховенство на правото, на закона.
Когато правех първи стъпки в АНП, председател на партията беше небезизвестният Себастиан Курц, който беше доста голям хит сред младите хора в Австрия. Беше убедил много от тях, че политиката е нещо интересно, модерно, че не е само за възрастните, но и за млади хора. И това също беше един от решаващите фактори аз да се занимавам с политика.“

Темата, която я вълнува, е интеграцията на чужденците в австрийското общество. „Трябва да се поема отговорност и от двете страни: държавата да предоставя реални възможности за интеграция, а кандидатите да бъдат интегрирани да имат желанието и упоритостта да го направят. Посланието, зад което заставам, е, че не е от значение откъде идваме, а колко усилено сме готови да работим, за да постигнем целите си и да бъдем полезни на обществото“, казва тя.
„Европа е копнежът на сърцето ми“, споделя Полина Векова през 2024-а, когато се кандидатира на изборите за евродепутат от листата на АНП. Поставена под номер 28, като от общо 42-ма кандидати само 6 са от Виена и тя е една от тях.

Горда е, че е вицепрезидент на „Паневропа“ в Австрия - първото, най-старо проевропейско движение в Европа и в света, основано преди 100 години - през 1925-а. „От него всъщност се заражда проевропейската идея, по времето, когато още го няма Европейският съюз, между Първата и Втората световна война“, казва тя.
Какво означава да работиш в един от най-добре уредените градове в света, който винаги е в топ класациите за най-добър град за живот? Човек би се запитал, какво още му липсва на този толкова добре уреден град...
„Основните теми, с които ще продължа да се занимавам, вече втори мандат, са, че искаме да запазим ядрото на Виена-център и като жилищен район - казва Полина. - В момента той е административен, туристически, културен център. Нашият екип много държи той да е и комфортен, удобен за живот на хората. Те да се чувстват добре, да има достатъчно зелени площи, занимания за всички генерации виенчани, млади и стари. Да има добри условия за придвижване, за транспорт...“

Фокусът на Полина Векова е към международните връзки на района. Грижи се основно за партньорствата на Виена с подобни първи централни райони на другите европейски столици. „Бих искала да продължа да се занимавам с това и във втория си мандат, да остана и в комисията по култура и градоустройство. Намирам тези теми за интересни“, споделя тя.
Признава, че като адвокат практикува по-малко, но се надява в бъдеще да й остава повече време в натоварената й работа като съветник.

Споделя, че хобитата й са стандартни. Обича да пътува, да чете. Любими автори са й Димитър Димов, Джон Стайнбек, Франсис Скот Фицджералд. Обича да посещава галерии, културни събития. От София едно от нещата, които най-много й липсват, са театралните постановки. Затова с удоволствие посещава гостуващи спектакли на трупи от България във Виена.
„Цялото ми семейство е в България и това е хубав повод по-често да се прибирам в Родината“, споделя тя с усмивка.