Те са дали клетва да служат и защитават, но една седмица след щурма на Капитолия полицията и армията в САЩ разследват участието на свои служители в насилието. От бившата военнослужеща Ашли Бабит, застреляна от полицай докато се опитваше със сила да проникне в пленарната зала на Камарата на представителите, до бившия офицер от ВВС Лари Рендъл Брок, заснет в Сената в паравоенна униформа и "свински опашки" за връзване на хора, без да броим десетките резервисти и полицаи, идентифицирани от кадри на нападението, всички те разкриват заплаха, за която отдавна говорят експертите: белият супремасизъм и екстремизмът в американските служби за сигурност. "От десет години нехаем за тази заплаха. Пренебрегваме я, омаловажаваме я, затваряме си очите", заяви Дарил Джонсън, бивш експерт по вътрешния тероризъм в министерството на вътрешната сигурност.
И полицията на Конгреса ли?
Някои се опасяват, че дори полицията на Капитолия, която е натоварена със сигурността на конгресмените, също е компрометирана. Редица нейни служители са временно отстранени от длъжност, а около дузина са разследвани след публикуването на кадри, на които се вижда как отварят врати за екстремистите или позират за селфита с тях. През 2006 г. ФБР публикува доклад за проникването на бели супремасистки групировки в силите на реда, а през 2009 г. министерството на вътрешната сигурност предупреди, че и армията е компрометирана, напомни Дарил Джонсън. И двата пъти тези предупреждения бяха пренебрегнати, каза той със съжаление. "Когато беше публикуван докладът от 2006 г., това беше скоро след 11 септември и никой не се интересуваше от вътрешния тероризъм", обясни Вида Джонсън от Джорджтаунския университет. А през 2009 г. "правителството на Барак Обама не разполагаше с политическия капитал да се захване с това, особено с чернокож президент", добави тя. "Така че това е положението 11 години по-късно: нямаме конкретни мерки за премахване на белите супремасисти от полицията и армията". Според Лисия Брукс от Южния център за правна защита на бедните, който следи радикалните групировки, проблемът е започнал много преди влизането на Доналд Тръмп в Белия дом, но президентът републиканец го е изострил с изказванията си. Привържениците на Тръмп са в мнозинството си бели мъже. Тази демографска група е преобладаваща и сред силите на реда и затова не е учудващо, че има припокриване между двете групи, отбеляза тя.
Удвояване на усилията
Дарил Джонсън си спомня, че през 2017 г. се свързал с полицейско управление, където над 100 служители се идентифицирали в социалните мрежи като членове на крайнодясната групировка "Пазители на клетвата".