Дезинформацията за смъртоносните горски пожари в САЩ и Канада се разпространява в социалните медии, като публикациите лъжливо обвиняват координирани палежи, лазери и планове за разработване на " интелигентни градове".
Твърденията, че пожарите са целенасочена политика за разчистване на райони за градско преустройство, разполагат със скрийншоти на правителствени уебсайтове или заглавия за всичко - от наблюдение на трафика до конференции за нови технологии.
"И така, какви са шансовете да имаме два пожара на две места в рамките на една седмица, а и на двете места да има инициативи за превръщането им в интелигентни градове?" - казва жена във видеоклип в TikTok, посочвайки Лахайна, Хаваи, и Западна Келоуна, Британска Колумбия - и двата града бяха опустошени от горски пожари през август.
Някои от видеоклиповете, проверени от АФП, вече не са достъпни в TikTok, но копия от тях продължават да се разпространяват във Facebook, Instagram и X, известен преди като Twitter.
Келоуна наистина публикува стратегия за "интелигентен град" през 2020 г., но няма доказателства, че земята се разчиства умишлено - теория, която е събрала милиони гледания в клипове, споделяни в различни платформи.
"Не мога да си представя защо едно правителство умишлено ще опожари един град, за да увеличи използването на технологиите за интелигентни градове", казва Харви Милър, директор на Центъра за градски и регионални анализи в Държавния университет в Охайо.
"Няма причина да се разрушава инфраструктура, за да се възстанови по-интелигентна."
Теориите за конспирация идват на фона на широко разпространеното недоверие към цифровизацията на градските райони. Проучване на Axios-Momentive от 2022 г. установи, че само половината от американците се чувстват комфортно с перспективата да живеят в интелигентен град.
Кристина Дал, главен климатолог в Съюза на загрижените учени, заяви, че твърденията, че пожарите се използват за налагане на промени в общностите, са "напълно неоснователни".
"Наистина е ужасяващо да се мисли, че някой умишлено ще изгори общност до основи, за да може да инсталира технология", добави тя.
Подобни конспиративни теории се разпространяваха онлайн след други бедствия в Северна Америка, включително урагана Идалия във Флорида и дерайлирането на влак през февруари в Охайо.
Понякога слуховете си проправят път към реалния свят.
Дейвид Мичъл, кмет на Бриджуотър, Нова Скотия, заяви пред АФП през май, че кампания за дезинформация е била насочена към участието на града му в канадското предизвикателство "Интелигентни градове".
В публикациите невярно се твърди, че проектът ще ограничи движението на жителите, което кара възрастните хора да се притесняват, че няма да могат да посещават внуците си.
Всъщност Мичъл заяви, че проектът е насочен към модернизиране на жилищата, за да бъдат по-енергийно ефективни, и към въвеждане на повече обществен транспорт в експлоатация.
"Това е моментът, в който от просто раздразнение от хора, разпространяващи лъжи, се превръща в истинско притеснение за мен и за други общности в страната, защото хората са законно уплашени", каза той.
Въпреки че конспиративните теории са вредни, Милър от щата Охайо каза, че неприкосновеността на личния живот в съвременните градове е проблем.
"Не можете да наблюдавате един град с висока резолюция в реално време, без да създадете възможност за идентифициране на отделни лица и техните действия", каза той.
Експертите казват, че прозрачността е от ключово значение, като посочват проекта, от който Google се отказа в Торонто, отчасти защото не успя да успокои опасенията за това как ще се използват данните.
Лий Макнайт, доцент в Училището за информационни изследвания към Университета в Сиракуза, заяви, че градовете трябва да гарантират, че плановете им са "съобразени с неприкосновеността на личния живот, сигурността и правата".
Андрю Смит, председател на Центъра за интелигентни градове към Института за наука за данните към Колумбийския университет, се съгласи.
Неговият екип, който тества концепции в Харлем в Ню Йорк, както и в Ню Джърси и Флорида, се фокусира върху технологии, "запазващи неприкосновеността на личния живот".
"Не ми е известно да има нечисти мотиви в движението за интелигентни градове", каза той. "Няма реална причина, поради която градовете да се стремят да контролират - те се стремят да постигнат ефективност."