„Походът на светлината“, така бежанците от Сирия, Ирак и Афганистан наричат пътя, който ще ги доведе до България, а от там към Западна Европа. Това става ясно от съобщение на АФП. Агенцията разпространява материал от Телеграм на група сирийски бежанци в Турция. Чрез специален канал анонимни организатори призовават за създаването на група, която да достигне до Европейския съюз. Вдъхновителите на инициативата призовават хората да носят спални чували, палатки, спасителни жилетки, вода, консерви и комплекти за първа помощ. Пред АФП един от организаторите, 46-годишен бежанец, пожелал анонимност, заявява: „Ще обявим похода, когато дойде време да тръгнем.“ В същото време той добавя:

Походът ще е разделен на групи по 50 души

които ще бъдат ръководени от един водач. Ние сме в Турция от 10 години. Ние сме защитени, но западните страни трябва да споделят тежестта.“

„Походът на светлината“ – пътят на бежанците към България

И това се случва. Само през септември над 25 000 сирийски бежанци са напуснали Турция и са поели „Похода на светлината“.

Експертът по темите от Близкия изток проф. Владимир Чуков обяснява, че в сирийския опозиционен сайт Orient.net се дават подробности за засилената емиграционна вълна на сирийците към Европа. Сириецът Ибрахим ар Рашад, който е успял да достигне до Западна Европа след няколко неуспешни опита, разказва своите патила пред журналисти. Едновременно с това той дава препоръки на онези свои съграждани, които имат същите намерения. Мнението на Ар Рашад е, че има три пътя за достигане до Западна Европа. В момента

най-добрият начин за емигриране от Турция

е през България. Според него през нея пътуването е по-безопасно в сравнение с това през Гърция. Това се дължи на два фактора. Първият е отношението на българските граничари, което е чувствително по-добро от това на гръцките, описано като „чудовищно“. Вторият фактор е релефът на страната, който е по-благоприятен за преминаване, в сравнение с гръцкия.

„Походът на светлината“ – пътят на бежанците към България

Ар Рашад описва и начина на организиране на преминаването. Началната точка е т.нар. брокер, чийто офис принципно е в Истанбул. Последният изпраща кандидат-бежанеца при някой от неговите контрабандисти, който му осигурява временно жилище в големия турски град. Там се чака „бройката да се попълни“. Когато това стане факт, с коли на контрабандиста през Одринския вилает групата се откарва до българската граница. Прескача се оградата най-често със стълба и след това водачът, чрез GPS, води групата до определена точка на границата. След това хората се превозват до София. Там кандидат-бежанците спят в квартира, осигурена от контрабандиста. На следващия ден отново с GPS достигат до сръбската граница. На границата имат определени точки, през които преминават, и така отново с коли достигат до столицата Белград. Там остават за един по-дълъг период, в лагери или хотели, в подготовка за преминаването им в Унгария. Вече преминали там, те избират накъде в Западна Европа ще продължат своя път.


Маршрутите в страната

Трафикантите на бежанци използват различни пътища за прехвърлянето на бежанците от турската граница през територията на България до сръбската граница. В момента основното направление е по линията от Свиленград и Елхово, през Ямбол и Сливен до Подбалканския път и там през Околовръстното на София, откъдето поемат към сръбската граница.

За да се стигне до там обаче, има две основни пробойни, които са в района на Свиленград и елховското дело Голям Дервент, пише „Телеграф“. От Подбалканския път мигрантите се превозват до Северната скоростна тангента на София и от там до границата със Сърбия. Единият от изходите е директно в района на Калотина, а другият - в Белоградчишко и Видинско. През определени места мигрантите биват прехвърляни отвъд западната ни граница. Обикновено това се случва в района на селата Липинци, Стянанци и Врабча в Софийско.


Брюксел иска да разследваме стрелба по сириец на браздата

Европейската комисия очаква българските власти да разследват твърденията за стрелба по сирийски бежанец на българо-турската граница. Кадри с ранения мъж бяха излъчени по телевизия SKYNEWS. Прокуратурата отрече български сили да са замесени в случая. „Очакваме националните власти да разследват твърденията и да предприемат бързи и ефективни действия. Гледаме сериозно на всички твърдения за каквито и да било неправомерни действия по границите на ЕС. Насилието и загубата на живот са неприемливи“, каза Анита Хипел - говорител на ЕК. Хипел уточни, че Фронтекст, чийто сили също патрулират по българо-турската граница, няма правомощия да разследва такива случаи. Въпросът е в ръцете на националните власти, каза тя.