Тина Тен
анализ за "Евронюз"

Биткойнът отбеляза допълнителен подем след ключовата реч на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп в подкрепа на криптовалутите. Този ход на събитията може да разпали отново опасенията относно регулациите на Европейския съюз върху спорния пазар.

Кандидатът за президент на САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп изнесе ключова реч пред привържениците на криптовалутите на конференцията Bitcoin 2024. Бившият американски президент обеща да превърне Съединените щати в „криптостолица на планетата и биткойн суперсила на света“.

Позиционирайки се като контраст на администрацията на Байдън и на кандидата на демократите Камала Харис, Тръмп обеща да създаде „стратегически резерв“ от биткойни за правителството на САЩ. Той също така обеща да уволни председателя на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Гари Генслер, ако бъде избран, и „да назначи председател на SEC, който ще изгражда бъдещето, а не ще го блокира“. Миналата седмица Тръмп стана първият кандидат за президент, който приема дарения от криптовалути, и събра 4 млн. долара (3,69 млн. евро) за кампанията си.

Въпреки че подкрепата на Тръмп за криптовалутите може да се хареса на избирателите, които подкрепят цифровите токени, енергичната прокрипто кампания може да донесе нови регулаторни рискове за европейските политици. Монополното положение на дигиталните токени, доминирани от щатския долар, може да представлява заплаха и за втората по големина резервна фиатна валута в света - еврото.

Възраждане на криптовалутите

През тази година криптопазарите отбелязаха възраждане, обусловено от траекторията на облекчаване на паричните политики на централните банки. "Разполовяването" на Биткойн и одобрението на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) на спот Биткойн (борсово търгувани фондове) ETF също предизвикаха възходящ импулс при тези цифрови токени. След като Байдън се оттегли от президентската надпревара по-рано този месец, Биткойн преживя допълнително покачване поради нарастващите очаквания за победа на Тръмп на изборите през ноември. Най-голямата криптовалута, Биткойн, поскъпна с повече от 13% спрямо миналия месец до над 68 700 щатски долара (63 244 евро) в понеделник, което е само с 6% по-малко от историческия ѝ максимум, достигнат през март 2024 г.

Обещанията на Тръмп на конференцията Bitcoin 2024 могат да послужат като катализатор за по-нататъшен бум на криптовалутите, ако той стане следващият президент на САЩ. Тази потенциална промяна може да подтикне европейските политици да преразгледат настоящите правила.

Настоящият регулаторен режим на ЕС

През последното десетилетие криптовалутите и цифровите активи отбелязаха значителен ръст в популярността и разпространението си. Тази бърза експанзия породи необходимост от регулаторни рамки, които да гарантират стабилност на пазара, защита на инвеститорите и предотвратяване на измами. Възходът на първоначалните предлагания на монети (ICO), токените за сигурност и стабилните монети подчерта както потенциала за иновации, така и свързаните с тях рискове във финансовата система.

През септември 2020 г. Европейската комисия представи пакета за цифрови финанси, чиято цел е да гарантира, че ЕС ще ги възприеме, като същевременно намали рисковете. Регламентът за пазарите на криптовалути (Markets in Crypto Assets - MiCA) беше въведен като част от този пакет, за да регулира криптовалутите и цифровите активи. MiCA обаче беше приет от Европейския парламент и Съвета на етапи и влезе в сила едва през юни 2023 г., като частичното му прилагане започна през юни, а пълното му въвеждане е предвидено за декември тази година.

Един от значителните рискове, породени от криптовалутите, е потенциалното им използване за пране на пари и финансиране на тероризма поради децентрализирания характер на трансакциите. След агресията на Русия спрямо Украйна криптовалутите се използват не само за подкрепа на Украйна, но и за финансиране на военните усилия на Русия. Ръководителят на отдел „Санкции“ в Chainalysis отбеляза, че "руските субекти се обърнаха към криптовалутите под силния натиск на международните санкции, като ги използваха за набиране на средства за частни военни групировки, за продължаване на атаките с цел откуп и за опити за избягване на санкции.“

Потенциална заплаха за еврото

Някои регулаторни органи на ЕС са загрижени, че доминирането на стабилните валути, обвързани с щатския долар, може да представлява заплаха за еврото. Повечето стабилни монети са обвързани с щатския долар, което спомага за поддържане на ценовата им стабилност във времето. Криптотърговците обикновено държат стабилни монети на борси като средство за търговия между различни криптовалути. Това отразява господстващото положение на щатския долар на стоковите пазари, където активи като злато, сребро, мед и суров петрол също се котират в долари.

За да подкрепи тези стабилни монети обаче, криптоборсата или фирмата за стабилни монети трябва да държи в резерв съответното количество щатски долари. Тъй като търсенето на стабилни монети се увеличава, то има тенденция да укрепва щатския долар, като същевременно отслабва еврото. Значително засилване на популярността на биткойна в САЩ вероятно ще доведе до по-голямо емитиране на стабилни монети, което може да окаже допълнителен натиск върху други валути, включително върху еврото.