Кризата, породена от COVID-19, се отрази на икономиката, социалния живот и всякакви ежедневни дейности. Над 40 процента от населението на планетата беше поставено под карантина. Едни от най-големите градове в Щатите не са изключение. Милиони хора останаха затворени по домовете си, за да се спре разпространението на коронавируса. Това се отрази и на престъпността в Америка. Дилърите на дрога няма на кого да я продават,

масовите стрелби напълно спряха

тъй като няма и струпване на хора на едно място. Чикаго, Ню Йорк и Лос Анджелис регистрираха спад на престъпленията, особено след въвеждането на строгите мерки за социална дистанция и седене по домовете. „Регистрирахме незабавен спад в повечето категории престъпления“, обясни шефът на полицията в Ню Йорк Дермот Ший. По думите му, спадът е от 25%, и то за тежките престъпления като нападения и влизане с взлом. Сексуалните престъпления пък са намалели наполовина. Капитанът от полицията на Ню Йорк Джиф Риналдо каза: „Като няма търговия, няма и престъпност. Бизнесът затвори и това веднага повлия“.

Лос Анджелис също отбелязва спад. В полицейските сводки вече се регистрират близо 6 процента по-малко престъпления. Бъфало пък се похвалиха с по едва два ареста на ден. Преди пандемията те са били по 20. Чикаго не остана по-назад. Полицията там е извършила едва 60 ареста за ден. Нормално в града се задържат по поне 200 души на ден. По думите на временния полицейски шеф Чарли Бек

„престъпленията са на историческо ниско ниво“

 

Американците очакваха бум на престъпността с разрастване на пандемията. Това доведе и до масово въоръжаване. Продажбите на огнестрелно оръжие в Съединените щати нараснаха с 309%, а броят на онлайн поръчките на пушки и пистолети се е увеличил с 222%. Представители от бранша определиха текущите обеми продажби като напълно „безпрецедентни“. Експертите обясняват нарасналото търсене на огнестрелно оръжие с факта, че заради коронавируса и спазването на зададените от властите правила полицията е насочила целия си ресурс към опити за овладяване на епидемията. Това е довело до рязко намаляване на операциите за противодействие на битовата престъпност.


Испания бележи ръст на измамите и кражбите

Случаите на незаконно проникване по домовете в Испания зачестиха в периода на пандемията от коронавирус. Престъпниците обикалят преоблечени като медицински работници и настояват хората да им отварят жилищата си, съобщи главният комисар на националната полиция Хосе Анхел Гонсалес, цитиран от БГНЕС. През изминалата седмица са подадени сигнали за множество подобни случаи. Най-често срещаната версия е била за лекар или санитар, който настоявал да влезе, уж за да направи тест за коронавирус. В други случаи заподозрените са искали да им се отвори под претекст, че раздават маски и ръкавици. Хосе Анхел Гонсалес призова сънародниците си да не отварят вратите на непознати. Към 30 март броят на заразените с коронавирус в Испания достигна 85 200 души, което надхвърля броя за заразените в Китай. Жертвите вече са 7340, с което страната се нареди на второ място след Италия. Ограничителните мерки в Испания бяха удължени до 11 април включително. Жителите на страната имат право да излизат от домовете си само при определени случаи – за пазаруване на храна, лекарства, за да отидат в болница, да помогнат на хора, които не могат да се справят самостоятелно, или за да отидат на работа. Правителството взе решение да прекрати всякакви дейности, които не са жизнено необходими.