Почина Михаил Горбачов. Новината за кончината му съобщи руската агенция ТАСС, цитирайки болницата, в която е починал. Горбачов си е отишъл на 92 години. Почина последният лидер на СССР Михаил Горбачов Той беше пръв и последен президент на СССР. Политиката му довежда до края на Студената война, до мирното оттегляне на КПСС от властта и разпадане на Съветския съюз. Носител е на Нобелова награда за мир 1990 г. Наричаха го "бащата на Перестройката".

Политиката му довежда до края на Студената война, до мирното оттегляне на КПСС от властта и разпадане на Съветския съюз.

Горбачов ще бъде погребан на Новодевичовото гробище в Москва, до съпругата му, съобщава близък на семейството.

Михаил Горбачов е генерален секретар на КПСС от 1985 до 1991 г., и става първият и единствен президент на Съветския съюз до разпадането му през 1991 г.

Почина последният лидер на СССР Михаил Горбачов

По време на неговото управление СССР се изтегля от Афганистан, разразява се кризата в АЕЦ “Чернобил”. Политиката му на “гласност” започва да позволява свобода на пресата и свобода на изразяване, а перестройката - децентрализиране на икономиката. Ангажира се в серия преговори с американския президент Роналд Рейгън за ограничаване на стратегическите ядрени оръжия.

С идването на Михаил Горбачов през 1985 г. на власт в Съветския съюз започва и процес на перестройка.

Това оказва въздействие и върху останалите социалистически страни, които са членове на Организацията на Варшавския договор и Съвета за икономическа взаимопомощ. България, не без основание сочена за един от най-верните на СССР съюзници по онова време, също обявява курс към преустройство на съществуващата в страната обществено-политическа и икономическа система.

В България Тодор Живков констатира в различни изказвания, че досегашната система не успява да отговори на нуждите от промяна на тогавашното общество и се начертава рамка на ново обществено устройство – демократично начало на държавата.

Икономическата рамка също се променя от държавно планиране към елементи на частно стопанство.

При Горбачов и поетия от него курс за самостоятелност на съюзниците, за първи път, откакто Живков е начело, се появяват различия между него и съветски ръководител.

Почина последният лидер на СССР Михаил Горбачов

На 9 ноември 1989 г. на заседание на Политбюро Тодор Живков подава оставка като генерален секретар на БКП след организиран от съветското посолство натиск, както и от страна на неговите най-близки съратници Йордан Йотов, Добри Джуров, Димитър Станишев, както и от Станко Тодоров, Гриша Филипов и Георги Атанасов.

Биографията на Горбачов:

Михаил Сергеевич Горбачов е роден на 2 март 1931 г. в село Приволное, Красногвардейски район на Северо-Кавказкия край, днес - Ставрополски район, тогава в СССР, в селско семейство. Баща му Сергей е бил механизатор на трактор, а майка му Мария цял живот е работила в колхоза. През 1955 г. Михаил Горбачов завършва юридическия факултет на Московския държавен университет Ломоносов, а през 1967 г. - задочно Ставрополския селскостопански институт, като се дипломира като агроном и икономист. Работи за кратко в прокуратурата в Ставропол, но почти веднага преминава на работа в Комсомола.

През 1952 г. влиза в редовете на КПСС, а излиза от комунистическата партия през август 1991 г.

От 1971 до 1991 г е член на централния комитет на КПСС. През 1978 г. го избират за секретар на ЦК на КПСС, след което пристига в Москва. Отговаря по въпросите на селското стопанство. През 1980 г. влиза в състава на политбюро, а от 11 март 1985 г. до 24 август 1991 г. е генерален секретар на ЦК на КПСС, избран на поста след смъртта на Константин Черненко. Предлага го лично външният министър на СССР Андрей Громико.

Почина последният лидер на СССР Михаил Горбачов

През 1985 г. е инициатор за провеждането в СССР на кампания срещу алкохола, а през 1986 г. провъзгласява политиката на гласност, в хода на която са свалени всички цензурни ограничения, обявена е свобода за средствата за масова информация, започват да се публикуват забранени до този момент художествени творби, исторически документи и др. В същата 1986 година Горбачов за първи път използва термина "перестройка" за обозначаване на началото на промените в страната. Горбачов подчертава, че поставя знак на равенство между думите "перестройка" и революциия". Във външната политика Горбачов залага на отказа от конфронтация с държавите от капиталистическия лагер, издига като приоритет общочовешките ценности в международните отношения и курс на разоръжаване. Взема решението за извеждането на руските войски от Афганстан, приключило през 1989 г. Същата година започва и изтеглянето на руските военни части от Източна Европа, като освен това СССР се отказва от контрола над държавите от социалистическия блок. През 1990 подписва договор с Германия за урегулиране на отношенията, вследствие на което става възможно обединението на ГДР с ФРГ.

На 15 март 1990 г. е избран за президент на Съветския съюз.

На следващата година в Ново Огарьово в обстановка на секретност се провеждат преговорите с президентите на 9 от 15 съюзни републики, сред които Украинската и Беларуската, като се подписва споразумение за създаването на съюз на суверенните държави. Подписването е осуетено с опит за преврат, а в нощта на 18 срещу 19 август 1991, докато Горбачов е на почивка в Крим, група представители на висшето съветско ръководство сформира държавен комитет по извънредното положение. Горбачов е отстранен от власт, за да не бъде подписан новият договор между републиките, а в страната е въведено извънредно положение.