Африкански плъхове, известни с изключителното си обоняние, се използват за откриване на контрабанда на диви животни и незаконна търговия с растения, съобщава ДПА. За необичайната практика информира научна публикация от тази седмица в списание Frontiers in Conservation Science.

Африканският гигантски плъх, известен още като голям хомяковиден плъх, се обозначава с научното наименование Cricetomys ansorgei. Представителите на този вид гризачи са по-големи от обикновения плъх и са супер интелигентни. „Хомяковиден” значи, че прилича на хамстер – за разлика от домашните плъхове, те имат издути като на хамстер бузи. В “торбичките” си събират храна. Имат изключително чувствителни носове и са великолепни следотърсачи. Детективите от дивата природа могат да открият незаконни предмети като слонова кост, рог от носорог, люспи от панголин и дори африканско черно дърво.

Изследване с участието на 11 африкански гигантски плъха показа, че гризачите са способни да откриват контрабандни предмети, дори когато са скрити сред други вещества, каза съавторката Изабел Шот от германската фондация „Океанос“. Съобщава се също, че плъховете имат добра памет, способни са да запомня миризми, дори и да не са били излагани на въздействието им до осем месеца, според съавтора Кейт Уеб от Университета Дюк в Северна Каролина, САЩ.

Изследователският екип си сътрудничи с белгийската организация „Апопо“ в Танзания, която управлява център за обучение на африкански гигантски плъхове. „Апопо“ вече използва тези животни за разчистване на противопехотни мини в страни като Ангола и Камбоджа и ги е обучила да откриват туберкулоза в медицински заведения.

Според Шот плъховете могат лесно да достигат до тесни пространства в транспортните контейнери или да проверяват вентилационните системи на запечатаните контейнери. Шот каза, че използването на тези животни като детектори на миризми е не само по-евтино, но и по-бързо от съществуващите методи за скрининг.