Досегашният президент Росен Плевнелиев приключи мандата си с негативни внушениия за бъдещия служебен кабинет на Румен Радев, за неприемане на резултатите от предсрочните парламентарни избори и за отнемане на българското председателство на ЕС. Вицепрезидентът Маргарита Попова пък му отвърна на удара от миналата седмица, когато той я обвини, че го била предавала и затова от дълго време не си говорели, като за последно отправи упреци към своя патрон, на свой ред обвинявайки го, че е предал контрола над спецслужбите и така е отслабил президентската институция.

Г-н Плевнелиев заяви, че ще бъде голям срам, но има риск на България да й бъде отнето председателството на Европейския съюз, което започва на 1 януари 2018 г., ако страната работи за разделението на Съюза. Пак без да става ясно върху какво почиват опасенията му, президентът заяви, че „има риск от непризнаване на изборните резултати, ако има съмнение в интегритета и независимостта на служебното правителство". Все пак той обяви подкрепа за наследника си Румен Радев и призова всички политици да помогнат на новия държавен глава, защото „неговият неуспех не е ваш успех".

Отиващият си президент предупреди за опасността от още две кризи в близките месеци - нова миграционна вълна и геополитически провал, ако се промени курсът на активното членство на България в ЕС и НАТО и страната се превърне в периферия на ЕС. Президентът Плевнелиев окачестви изтеклия си мандат като „безспорно много труден, но достоен и успешен". И заяви, че остава да работи в страната, да бъде ментор, преподавател и отдаден на каузата за европейското развитие на България.

Вицепрезидентът Маргарита Попова упрекна г-н Плевнелиев, че доброволно е загубил контрол върху спецслужбите - разузнаването и контраразузнаването. „Аз на негово място щях да се боря със зъби и нокти да не ме поставят в това положение", каза г-жа Попова. И дори обвини президентската институция, че е допринесла за разгарянето на скандала „Кой" с доброволния отказ на Плевнелиев да назначава председателя на Държавна агенция „Национална сигурност" - „ако не беше отстъпено това правомощие, нямаше да го има скандала „Кой". През 2013 г. Плевнелиев се съгласи на законови поправки, с които шефът на ДАНС се назначава вече не от президента по предложение на правителството, а от парламента. Така за неин председател бе избран Делян Пеевски, което доведе до дълги протести и в крайна сметка до падането на кабинета „Орешарски". Плевнелиев се оправда, че се е предоверил на Сергей Станишев и Лютви Местан. Но че благодарение и на него службите, които действаха без устройствени закони, са били реформирани и че „никога досега не са работили толкова добре координирано". Той е убеден, че мястото на външното разузнаване е при правителството, защото „президентът представлява, а не управлява". Съветът по сигурността към МС заседавал на всеки два месеца, президентът имал свой представител там и знаел всичко.

„Аз бях първият, който..."

Росен Плевнелиев даде суперлативни оценки за редица свои позиции и действия през изминалите пет години. „Не обещах всичко, но изпълних всичко, което обещах. Бях точният човек на точното място. Бях първият български президент, преминал успешно през три извънредни политически и парламентарни кризи, две служебни правителства и две вълни от граждански протести в рамките на един мандат", каза г-н Плевнелиев. И се определи като човек не на силната ръка, а на баланса, човека, въвел пряката демокрация, човека, който пръв е отговорил на въпроса „Кой", белязал публичния дневен ред от 2013 г. насам, пръв е свалил доверието си от кабинета „Орешарски", задал е редица стратегически приоритети пред страната, въвел е в действие икономическата дипломация. Той бил първият демократично избран български президент, противопоставил се на Путин, но не и на руския народ, и първият, който не е назначил нито един агент на Държавна сигурност за посланик или служебен министър.