От доста години пиротехниката върви ръка за ръка с повечето български празнични традиции. И докато за едни тя се е превърнала в символ на тържественост, за други е символ на тревожност, стрес и паника.
Като собственици на куче, неистово треперещо от поредното безсмислено хвърляне на пиратки, чието сърчице е на път да се пръсне всяка година по това време, се надяване поне някои от хилядите хора, използващи фойерверки, да се вслуша в думите на организацията за защита на животните Четири лапи, която година след година отправя едно и също послание: да не използваме пиротехника за Нова година. От Lifestyle.bg разглеждат това в свой коментар.
Международната организация за защита на животните, която помага на изложени на прякото човешко влияние животни, продължава социалната си и медийна кампания, с която припомня грозната цена зад красотата на празничната заря и зимата на 2024 г. я превръща в обществено движение - "Движение 2040", с което отново отправя призив към отговорно честване на празниците.
Според изкуствения интелект употребата на фойерверки в България ще затихне през 2040 г. Защото вече ще сме осъзнали скритата ѝ цена. Заложено ни е да се борим за по-доброто бъдеще. Бъдеще, което е прекалено далеч. Засега.
Затова и от Четири лапи създават "Движение 2040", за да превърнат стремежа ни към по-добро в цел. Целта утре да се превърне в днес. Целта гръмкият смях да заеме мястото на гърмежите, а жалното скимтене в ъгъла да се превърне в бегъл спомен. Нощната смяна в болницата да бъде по-лека, а следващият ден да не идва с тежестта на въздуха. Целта всяко дете, всяко животно, вкъщи и навън, да има правото на спокойни празници.
Нека се вслушаме в думите им, а ако се чудим защо, ето и пет основателни причини да посрещнем тази Нова година без пиротехника.
Стотици хиляди животни - жертви на стрес, паника и объркване
В някои случаи тя може да доведе до частична или пълна загуба на слуха и зрението, поведенчески и психични проблеми, сериозни физически наранявания и дори фатален край.
Стотици хиляди деца засегнати от пиротехниката
Тя носи опасност както за слуха, така и за психиката. С най-висок риск са децата с увеличена чувствителност към шумове, като например тези от аутистичния спектър. При тях може да доведе до тревожност, силен стрес и дори паник атаки.
Хиляди тонове фини прахови частици
Да, толкова са отделените във въздуха по време на празничната заря. Те застрашават както хората с респираторни заболявания, така и всички останали.
Стотици инциденти
Всяка година има редица инциденти, причинени или от неправилно използване на пиротехника, или от некачествена такава. Могат да доведат до изгаряния, загуба на пръсти и увреждания на очите и слуха.
Милиони левове похарчени за пиротехника
И в тях не са включени разходите за почистване на града след голяма заря и тези вследствие на щети върху имуществото и инциденти.
Като имаме предвид всичко това, едва ли е чак толкова трудно да забравим за пиротехниката и да се спрем на няколко по-евтини и по-приятни за всички алтернативи, с които да отпразнуваме Нова година. Между тях попада бенгалският огън, сапунените мехурчета, балоните с LED светлини, лазерните проектори и летящите фенери. Струва си да опитаме.