Неуспешен е и вторият вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков на ГЕРБ, БСП и ИТН, което е крепено от "Ново начало" на Делян Пеевски.
Вотът беше отхвърлен със 72 гласа "за" (33 от "Възраждане", 19 от ДПС-Доган, 11 от МЕЧ и 9 от "Величие") и 130 "против" (66 от ГЕРБ, 28 от "Ново начало", 19 от БСП и 17 от ИТН). От ПП-ДБ не участваха в гласуването.
И за този вот, както за първия, беше предварително ясно, че няма да мине, защото за да падне правителството са нужни гласовете на поне 121 гласа. Той обаче показа промяната в мнозинството в парламента. Допреди дни от ДПС-Доган официално крепяха управляващата коалиция, което правеше официалното мнозинство на санитарния минимум с общо 121 народни представители. Тази седмица обаче доганистите се оттеглиха от управлението заради влиянието на Пеевски във властта. Така сега официално правителството е на малцинството с 102 депутати. Въпреки това групата на Делян Пеевски от 29 души редовно гласува с ГЕРБ, БСП и ИТН, а санкционираният по глобалния закон "Магнитски" предварително обяви Делян Пеевски определи вота като "безполезен".
Сегашният вот на недоверие беше за провал на правителството в борбата с корупцията и беше внесен от партиите МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" заради провала в борбата с корупцията. От самото начало беше ясно, че опитът за сваляне на правителството ще бъде подкрепен от техните общо 54 депутати. След като по-рано тази седмица "ДПС-Доган" реши да напусне управляващото мнозинство, от формацията обявиха, че техните 19 народни представители ще подкрепят вота на недоверие преди ден.
Дебатите по вота на недоверие се проведоха в сряда. По време на тях от опозицията упрекнаха коалицията между ГЕРБ, БСП и ИТН, че е "ръководена от Пеевски". Управляващите от своя страна прехвърлихa отговорността за проблемите върху служебните правителства и кабинетите на Кирил Петков и Николай Денков. ПП-ДБ пък беше когато и от опозицията, и от управляващите заради позицията си, че не подкрепя кабинета, но и няма да подкрепи вот на недоверие до резултатите от конвергентния доклад през юни.
Дори от ПП-ДБ да бяха гласували "за" сегашния вот, правителството нямаше да падне, защото обединението има 36 народни представители и гласовете за сваляне на кабинета щяха да са най-много 108.