Николай Стоянов

Колкото и да са кръвопролитни, войните не свършват с пълното унищожение за загубилия, а с мирен договор. В корпортивните битки обикновено е същото. Така след година и половина на съдебни схватки веригата за техника „Техномаркет" и основният й наемодател „Глориент инвестмънт БГ" явно са решили да свалят оръжията и да си стиснат ръцете. Първата компания беше купена от фирма на Делян Пеевски в началото на 2016 г., в края на същата година беше прехвърлена на свързаната с депутата дубайска „Ти Джи Ай мидъл ийст", а през 2017 г. се озова като дъщерно дружество на „Благоевград БТ". Втората се управлява от единия съосновател на „Техномаркет" Христо Кусев, който има и 57% дял.

И от двете страни не пожелаха да коментират темата, но споразумението личи от официални документи и регистри, като съдейки по тях, то се случило някъде около 20 ноември. Между тази дата и 6 декември двете компании взаимно са оттеглили практически всичките си искове една към друга в Софийския градски съд, където се водят огромната част от делата. Освен това в този период вече и три магазина са продадени от „Глориент" на свързана с „Техномаркет" компания. Също така на 24 ноември съветът на директорите на веригата за техника е свикал общо събрание за 5 януари 2018 г. с единствена точка освобождаване от отговорност и отказ от всякакви претенции към другия съосновател на „Техномаркет" - Николай Китов, в качеството му на управляващ и контрагент на компанията.

Как се е стигнало до тази развръзка няма как да се каже със сигурност. Нито може да се разберат параметрите на сделката - колко ще плати „Техномаркет" и дали това включва и всички натрупани задължения за наеми. По данни от „Глориент" за пет месеца без плащане до юни 2016 г. сумата е била 1.7 млн. евро, което значи, че за още почти година и половина тя трябва да е нараснала до около 7 млн. евро. Освен това за този период има начислени лихви за забава, адвокатски разноски, а може би и други претенции, които не се знае дали и доколко са включени в равносметката.

Ако се съди по изхода на делата досега, изглежда логично инициативата за мирни преговори да е дошла от „Техномаркет". През октомври влизат в сила окончателни решения за два от спорните имоти - в Монтана и Пазарджик. Според тях търговецът трябва да предаде владението на наемодателя и да му плати общо 40 хил. лв. разноски по делото. Освен това за още поне шест от обектите има решения на първа инстанция в същата посока с присъдени над 200 хил. лв. съдебни разноски. Така без споразумение веригата е била под риск да се раздели със съществена част от своите магазини (общо 45 според сайта й) и складове. Освен това и числата от отчетите показват повече поводи за напрежение в „Техномаркет". За 2016 г. приходите на компанията се свиват с 36% до малко под 300 млн. лв., с което тя губи лидерската си позиция на пазара. А нетната й печалба за годината са символичните 130 хил. лв., които обаче са постигнати, без да се плащат въпросните спорни наеми. Същевременно за „Глориент" намалелите постъпления от наеми също са проблем и водят до отрицателен паричен поток от оперативна дейност от -1.5 млн. лв. Компанията обаче компенсира с продажбата на обекти, които „Техномаркет" освободи отпреди конфликта и така отчита 7.5 млн. лв. печалба. Така че имотното дружество би трябвало да е било добре обезпечено с ресурс да води и дълга съдебна битка, още повече че за разлика от търговеца на техника то не се нуждае от толкова оборотни средства за бизнеса си. Освен това „Глориент" през 2016 г. е погасило и банковите си кредити, така че доколкото заемите му са само от съдружници и свързани лица, няма натиск и по тази линия.

Същевременно за „Глориент" стимулът да иска да приключи по-бързо битката е от съвсем друго естество - желанието да се избяга от други лостове на влияние на Делян Пеевски. Още през есента на 2015 г., когато депутатът е договарял придобиването на контрола над „Техномаркет" от Едоардо Миролио, Николай Китов беше екстрадиран в Италия по обвинение в участие в група за източване на ДДС. А вече в разгара на войната през ноември 2016 г. синът му (също Николай) се сдоби с обвинение от Софийската градска прокуратура за това, че е ощетил „Техномаркет" с 4.2 млн. лв. Според обвинението Китов-младши не е прекратил доставките от „Техномаркет" към „МЛЛ трейд" въпреки достигане на договорения кредитен лимит, а след това „не е предприел и действия по събиране на вземания" или „тяхното обезпечение".

Пълните параметри на споразумението не са известни, но очевидно то включва оттеглянето на всички искове от двете страни. Това е видно от деловодната система на СГС, където голямата част от делата вече са прекратени именно с този мотив. Оттам става ясно и горе-долу откога двете страни са започнали да преговарят - по едно от делата, за което е имало насрочено заседание за 7 ноември, то е било пренасрочено, „доколкото страните са отправили съвместно процесуално искане с такова съдържание, като преследваната от тях цел е да постигнат извънсъдебно уреждане на спора помежду им". Друго дело, насрочено за 17 ноември, също е отложено „за постигане на спогодба". А вече на 21 ноември се виждат първите молби за оттегляне на искове. Основната част от тях са подадени на 5-6 декември. Повечето от все още непрекратените искове в СГС са по дела, пратени след обжалване в Апелативния съд, където няма достъпна информация по хода им.

Паралелно с това от справка в Имотния регистър се вижда, че на 21 ноември „Глориент" е продал магазина в Пловдив. Купувач е „БЛ - ритейл риъл естейт", създадено през октомври дъщерно дружество на "Благоевград БТ", цигарената фабрика, която е също и собственик на мажоритарния дял в „Техномаркет". Сделката е за 8.37 млн. лв., като паралелно с нея купувачът е вписал и ипотека в полза на Първа инвестиционна банка. При нея материалния интерес е 10.8 млн. лв. На 5 декември „БЛ - ритейл риъл естейт" с аналогични сделки придобива и обектите в Русе (4.15 млн. лв.) и Севлиево (817 хил. лв.). Срещу тях е вписана нова ипотека в полза на ПИБ за 2.63 млн. лв. Така общата сума от банката - 13.4 млн. лв., точно покрива цената за трите магазина.

Още от миналата година ПИБ има и отпуснати 24 млн. лв. кредит за „Техномаркет". Други дружества от структурите на „Булгартабак" също имат заеми от банката - например „Юрий Гагарин" с 10 млн. лв. от 2015 г., които са частично погасени. Все пак с новата операция експозицията на банката към свързвания с Пеевски холдинг чувствително набъбва, още повече че не е ясно дали не се планира покупка и на още магазини от „Глориент" по същата схема. Дори сделката да не включва всички сега ползвани 14 имота, със сигурност сред тях има и доста по-ключови за „Техномаркет" като складовете и централата в София. Според отчета на „Глориент" към края на 2016 г. справедливата стойност на инвестиционните му имоти е 127 млн. лв., като над половината от площите са заети от „Техномаркет".

Предисторията

„Глориент инвестмънт БГ" е създадено през 2006 г. от основателите на „Техномаркет България" Николай Китов и Христо Кусев. В новото дружество са изнесени повечето магазини, докато операторът на веригата остава под наем. В сделката са привлечени и чужди инвеститори, които и досега държат 40%. След редица акционерни промени от началото на 2016 г. депутатът Делян Пеевски придобива контрол над "Техномаркет" и оттогава компанията спира да плаща наеми, които за всичките 17 обекта към този момент са около 320 хил. евро месечно. През юни „Глориент" прекратява договорите и завежда редица искове за опразване на имотите, за неплатени наеми, запориране на сметки и обезщетение за неправомерно ползване. На свой ред "Техномаркет" твърди, че прехвърлянето от 2006 г. е било с цел да увреди дружеството и на свой ред завежда дела за нищожност на нотариалните актове на „Глориент" и съответно за нищожност на договорите за наем, по които десет години е имало плащания.