Продажбите на жилища в САЩ са отбелязали рекорден спад през ноември, тъй като високите лихви по ипотечните кредити ограничават търсенето, пише Bloomberg. Сделките за недвижими имоти са спаднали с 35% на годишна база, сочат данни на Redfin. Това е най-големият спад, откакто компанията за имотни анализи започва да събира данни през 2012 г. Отделен доклад сочи, че продажбите на стари жилища са намалели за десети пореден месец през ноември, най-дългата серия на спадове от 1999 г. насам.

Усилията на Федералния резерв да укроти инфлацията тази година доведоха до рязко забавяне на жилищния пазар, тъй като високите лихви по ипотечните кредити накараха потенциални купувачи да останат встрани от пазара. Охлаждането

тревожи продавачите

които намаляват цените или оттеглят жилища от пазара. Средните продажни цени на жилищата в САЩ са отбелязали ръст от едва 2,6% на годишна база, най-малкия от май 2020 г., сочат данните на Redfin. Новите обяви също са спаднали с 28 на сто на годишна база, най-рязкото понижение в историята без април 2020 г. Но има някои признаци на успокоение, тъй като в последно време лихвите по ипотечните кредити намаляват шест поредни седмици. През ноември по-малко договори за покупка на жилище са били отменени, а лихвите по ипотеките се очаква да продължат низходящата си тенденция през 2023 г. И докато пазарът на недвижими имоти бележи спад в САЩ, хиляди американци решиха да вложат парите си в покупка на ваканционен втори дом в Европа.

Има 37% ръст на търсенето на френски имоти от страна на американци, в сравнение с миналата година, показват данни на консултантска компания на пазара на имоти.

Градове из цяла Европа

са обект на интерес. Сред най-привлекателните дестинации са Париж, Венеция, Тоскана, Майорка и Сардиния. Гърция е друга популярна дестинация. Местните брокери отчитат 40% ръст на заявките за покупка на имоти от американци. Купувачите от САЩ се интересуват и от градски, и от селски имоти, казва Марк Харви от консултантската компания. В миналото интересът им беше насочен към градове, предлагащи култура, като Рим, Париж, Барселона и Флоренция. Но сега американците се насочват просто към зони с повече слънце. Основен фактор за интереса към Европа са сравнително по-ниските цени на имотите. В САЩ недвижимите имоти поскъпнаха много бързо. Например във Финикс, Маями и Сан Диего цените на жилищата нараснаха с над 29% само за година. Същевременно на Стария континент цените също нарастват, но по-малко. В Париж и Лондон например имотите са поскъпнали с около 5% за година.