Когато вълните изхвърлят на плажа на канарския остров Ла Палма мъртъв кашалот, никой не е предполагал, че във вътрешностите му е скрито ценно съкровище.

Силното море и приливът затрудняват извършването на аутопсия, но Антонио Фернандес Родригес, ръководител на Института по здравеопазване на животните и продоволствена сигурност към университета в Лас Палмас, решава да разбере защо е умрял китът.

Подозирайки храносмилателен проблем, той прегледал дебелото черво на животното и усетил, че нещо твърдо е залепнало за тази част на червата.

"Това, което извадих, беше камък с диаметър около 50-60 см и тегло 9,5 кг", казва той. "Вълните обливаха кита. Всички ме гледаха, когато се върнах на плажа, но не знаеха, че това, което държах в ръцете си, беше амбра."

Амбрата е рядко вещество, често наричано плаващо злато, което от векове е свещеният граал на парфюмеристите. Бучката, която Фернандес е взели в ръкцете си, е на стойност около 500 000 евро (430 000 паунда).

Произходът на амбрата е разкрит едва когато в началото на XIX в. започва мащабен лов на китове. Китовете ядат големи количества калмари и сепии, като по-голямата част от тях не могат да бъдат усвоени и се изхвърлят. Част от тях обаче остават и с течение на годините се свързват в червата на китовете, образувайки амбра.

Понякога тя се отделя, поради което амбрата най-често се среща плаваща в морето. Понякога обаче, както в случая с кита в Ла Палма, тя се разраства твърде много, разкъсва червата и убива кита.

Амбрата има дървесен аромат като сандаловото дърво, но също така съдържа амбреин - алкохол без мирис, който може да фиксира и удължава живота на ароматите, поради което е популярен сред парфюмеристите.

САЩ, Австралия и Индия са забранили търговията с амбра като част от забраната за лов и експлоатация на китове.

Фернандес, който е извършил аутопсии на повече от 1 000 кита, казва, че сепсисът, причинен от амбрата, е убил кита.

Институтът търси купувач, а Фернандес заяви, че се надява събраните средства да отидат за подпомагане на жертвите на вулкана, който изригна на Ла Палма през 2021 г., причинявайки щети за над 800 млн. евро (685 млн. паунда) и разруши стотици домове и предприятия.

"Законът е различен във всяка държава", каза Фернандес, "В нашия случай се надявам, че парите ще отидат на остров Ла Палма, където китът е заседнал и е умрял."