Кенийски лидер на секта е обвинен, че е подстрекавал последователите си да умрат от глад, като ще му бъдат повдигнати обвинения в тероризъм заради смъртта на повече от 100 души, открити в масови гробове, съобщи местната прокуратура, предаде АФП.

Дълбоко религиозната страна с преобладаващо християнско население е зашеметена от откриването на масови гробове миналия месец близо до крайбрежния град Малинди на Индийския океан, което беше наречено "клането в гората Шакахола".

Самопровъзгласилият се за пастор Пол Нтенге Макензи, който през 2003 г. основава Международната църква "Добра новина" и е обвинен в подстрекаване на последователите си да умрат от глад, "за да срещнат Исус", се яви на подсъдимата скамейка в Малинди.

Малката съдебна зала беше препълнена с роднини на жертвите,

докато Макензи, облечен в розово-черно сако и кафяви панталони, беше доведен от около половин дузина полицейски служители заедно с още осем обвиняеми.

След кратко изслушване делото беше преместено във Върховния съд във втория по големина град в Кения Момбаса, където на заподозрените ще бъдат повдигнати обвинения в тероризъм, съобщи прокурорът Вивиан Камбага.

"Има съд (в Момбаса), който е обявен за разглеждане на дела по Закона за предотвратяване на тероризма",

заяви Камбага пред магистрат по време на изслушването в Малинди, като поиска делото да бъде преместено във Върховния съд.

Езекиел Одеро, богат и високопоставен телевизионен евангелист, също се яви пред съда след ареста му в Малинди във връзка със същото дело.

До момента е потвърдена смъртта на общо 109 души, повечето от които са деца.

Първите аутопсии от гората Шакахола бяха извършени в понеделник на девет деца и една жена.

Те потвърждават, че причината за смъртта е глад, въпреки че някои от жертвите са се задушили, съобщават властите.

Уязвими последователи

Одеро е заподозрян в убийство, подпомагане на самоубийство, отвличане, радикализация, престъпления срещу човечеството, жестокост към деца, измама и пране на пари.

Съдът в Момбаса разреши на полицията да задържи Одеро до изслушване на 4 май, като отхвърли искането на прокуратурата да го задържи за 30 дни.

Прокурорите твърдят, че разполагат с достоверна информация, която свързва труповете, ексхумирани в Шакахола, със смъртта на няколко "невинни и уязвими последователи" от молитвения център и църквата "Нов живот" на Одеро.

По-рано пред съда се беше събрала тълпа от негови поддръжници, които пееха и се молеха, а някои от тях се разплакаха.

В допълнение към обвиненията в тероризъм, които прокурорите планират да повдигнат, Макензи е обвинен в убийство, отвличане, жестокост към деца, наред с други престъпления в съдебните документи.

Бившият таксиметров шофьор се предаде на 14 април, след като полицията, действаща по сигнал, за пръв път влезе в гората Шакахола, където вече са открити около 30 масови гроба.

Радикални послания

Прокурорите са свързали Одеро и Макензи, като в съдебните документи се казва, че те имат обща "история на бизнес инвестиции", включително телевизионна станция, използвана за предаване на "радикални послания" на последователите си.

В документите, подадени до съда, Одеро заяви, че иска "категорично да се разграничи" от Макензи и не е съгласен с неговите учения.

Ужасяващата сага накара президента Уилям Руто да обещае, че ще се намеси в местните религиозни движения в Кения. Той насочи вниманието към неуспешните усилия за регулиране на безскрупулните църкви и култове, които са се забъркали в престъпност.

Тази седмица Руто ще създаде работна група, която ще се занимава с управлението на религиозните дейности в Кения, където има около 4000 църкви, заяви министърът на вътрешните работи Киторе Киндики.

По думите му, правителството трябва "да се увери, че не нарушаваме свещеното право на свобода на вероизповеданията, мнението и убежденията".

"В същото време не позволяваме на престъпниците да злоупотребяват с това право, за да нараняват, убиват, измъчват и умъртвяват от глад хората", дъполни Киндики.