Има три източника на пари за луксозния живот на Борислава Йовчева и нейната дъщеря в Испания, а впоследствие и в Италия. Това се установява от данни за банкови трансакции в разследването "Барселонагейт", проведено от испанските и българските власти, до които Биволъ и Bird.bg имат достъп. И трите източника на финансиране са от особено доверени лица на бившия премиер Бойко Борисов, за когото се твърди, че е имал интимна връзка с Йовчева и дете от нея."
Това се казва в съвместна публикация на двете медии. Тя съдържа инфографика, показваща през кои физически лица, търговски дружества и банкови сметки са преминавали парите, с които е купена къщата в Барселона, нает е бутик в центъра на града, а след това е финансирано пренасянето на Йовчева - вероятно в Италия, и са платени такси към училище за дъщеря й.
Според цитираните от "Биволъ" и Bird документи с пари от фирма на Валентин Златев е купена къщата в Барселона, издръжката на бутика е ставала с пари от фирми на Йордан Христов, който временно беше женен за Йовчева, когато испанският вестник „Периодико“ оповести разселедването на полиция, а с пари от Росен Русимов са финансирани директно Йовчева и детето й.
Проверка на "Дневник" потвърди, че такива данни има и в документи на прокуратурата по досъдебното производство. Бившият главен прокурор Иван Гешев депозира част от тях в парламента и поиска свалянето на имунитета на Бойко Борисов.
Връзка с "Котараците"
Новото в публикацията на разследващите медии е конкретизирането на паричните трансфери, но за първи път се съобщава и за финансиране и от групата, известна като "Котараците".
"Котараците" преди 14 години бяха обявени от бившия премиер Сергей Станишев за приятелския кърг на Борисов.
"Ако имаше такъв кръг, в ДАНС щеше да има информация за него", отговори тогава Борисов и заяви, че познава общо седем мъже и жени с прякорите Котето и Котарака. Година по-рано той не криеше, че партньорът му на карти е Александър Сталийски и дори се шегува по темата в предаването на Виолета Сечкова, тогава приятелка, а днес вече съпруга на Сталийски, бивша тв водеща и почетен консул на Южна Корея с решение на третото правителство на Борисов - назначение, предизвикало язвителни коментари от извънпарламентарната опозиция.
"От медийни публикации се разбра, че това са фирми на Богомил Георгиев Горев, Иван Ангелов Алексиев и Росен Георгиев Русимов. Тримата са съдружници в компаниите "Ибера Инвест" АД, "Диомекс" ООД и други. Техни близки бизнес контакти са пернишкият олигарх Людмил Стойков, известен от аферата "Сапард", и Феодор Феодоров. През тях бизнес кръгът се разширява до фигури от ъндърграунда като Братя Галеви и Таки", пише за групата в публикациите на двете разследващи медии.
А банковите трансфери показват Русимов като превеждащ редовно средства към Йовчева. Част тях са цитирани от "Биволъ" и Bird по дати и със съответните суми.
Името на пернишкия бизнесмен Русимов се споменава през годините покрай бизнеса на "Котараците", концесиите на плажове, а източници на „Капитал“ твърдят, че покрай бизнеса с отпадъци е бил свързван в миналото с Христо Ковачки. Той е сред направилите цесии от източената КТБ на обща стойност 2 132 080 лв.
В края на май тази година и Сталийски беше разпитан в прокуратурата за "Барселонагейт", но заяви, че е научил за къщата в Барселона от медиите.
"Дневник" са потърсили, но не успели да се свърже с цитираните в прокурорското искане, за да публикуват мненията им за банковите преводи към Йовчева.
Борисов също избягва да отговори на важни въпроси по темата "Барселонагейт", като последния път се обяви за жертва на политическите амбиции на Иван Гешев, попитан за отказа да даде ДНК тест.
Как е ставало финансирането според разследващите
"Близо 130 000 евро от българска сметка на Росен Георгиев Русимов в БАКБ (посочен е IBAN - бел.ред.) са платени директно на Борислава Йовчева или за разходи, свързани с нейната дъщеря. Това става в периода март-октомври 2019 г., показват данните от разследването. БАКБ е собственост на бившата спътница в живота на Бойко Борисов - Цветелина Бориславова, а Росен Русимов е част от кръга на "Котараците", свързван публично с Бойко Борисов", пишат "Биволъ" и Bird.
Те посочват, че фирмите от кръга са предпочитани като подизпълнители на големи инфраструктурни проекти, например метрото.
Трансферите на Русимов към Йовчева са ставали, след като той е депозирал пари кеш в сметката си, преди да прави преводите, става ясно от документите. Въз основа на тях разследващите журналисти правят извода, че още през 2019 г. Йовчева е предприела действия, за да си осигури пребиваване в Италия. Това е времето, в което скандалът "Барселонагейт" се разгаря и прокутатурата е сезирана по случая. Година по-рано Борисов е отрекъл да има нещо общо с луксозната къща в Каталуня.
Въз основа на документите, с които разполагат от разследването, "Биволъ" и Bird правят заключение, че "може да се обоснове хипотезата, че финансирането на луксозния живот на Борислава Йовчева идва от фирми и лица, които са били облагодетелствани икономически при управлението на Борисов" - чрез невнесени данъци, получени пари от еврофондове и спечелени обществени поръчки, получени подизпълнителски договори.
"Разбира се, тези косвени данни не са достатъчни за обвинение срещу Борисов, тъй като формално нито лев не е даден от негови банкови сметки. Но не е изключено свидетелски показания по делото "Барселонагейт" да сочат, че именно бившият премиер чрез властта и служебното си положение да е осъществил натиск, принуда или корупционно въздействие, за да бъдат платени над 5 милиона евро в полза на Йовчева и нейното дете, чието бащинство Борисов отрича, но и яростно отказва да даде ДНК за установяване на истината", посочват медиите.