сн. Wikipedia

Турция сериозно обмисля строителството на ядрена централа в района на малкото гранично градче Инеада, което е само на няколко километра от българско-турската граница. В кметството на община Инеада на 18 октомври е получено писмо от Анкара, в което се казва, че в района предстои строителство на АЕЦ и ТЕЦ, съобщи г-жа Гултен Авджи, цитирана от „Биволь". На 31 октомври трябваше да се състои обществено обсъждане на проекта. То обаче бе бойкотирано от стотици местни жители и представители на няколко екологични организации. Според г-жа Авджи в момента се строи и инфраструктура, която да обслужва бъдещите централи. „Строи се от няколко години. Твърди се, че строят лиман, но дали е така? Не ни казват нищо!" - притеснява се Авджи. Мястото на строежа е на видимо разстояние от Резово. Професор от университета „Мармара" в Истанбул е разяснил пред жителите на Инеада какви ще бъдат последствията от строежа на АЕЦ. Специалистът не е скрил истината, че бъдеща ядрена централа и въобще тежка индустрия ще унищожи напълно риболова, ще предизвика радиоактивност в морето и последващ тотален крах на туризма. „Очакват ни ракови заболявания и генетични малформации, но най-страшното е, че ще бъдат поразени поколенията", тревожи се г-жа Авджи. Проектът за трета турска АЕЦ в Инеада е официално подкрепян от турското правителство, писа вестник „Миллиет". Със строителството ще бъде натоварена руска държавна компания.

Групата депутати от ГЕРБ в Бургас вече изразиха загриженост от плановете за ядрени мощности до българска територия. Народните представители са изпратили писмо до колегите си в Европейския парламент, до министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, до министъра на външните работи Николай Младенов и министъра на околната среда и водите Нона Караджова. „Притеснени сме от липсата на официална информация за намеренията на съседната държава относно развитието на пограничния район, където стотици турски граждани вече протестираха срещу построяването на централи. Доказан факт е, че в радиус от 100 км в района на която и да било АЕЦ не може да се развива туризъм. Това означава, че общините Царево, Приморско и Созопол повече няма да бъдат дестинации за туризъм. С този акт ще бъде нанесен непоправим удар по икономиката не само на областта, а и на цялата ни държава", пише в писмото до институциите.

Първоначално информацията за строеж на АЕЦ в района на град Инеада се появи в турските медии през лятото на 2011 година. Тогава групата на народните представители от ГЕРБ в Бургаска област сезира евродепутата от ГЕРБ Андрей Ковачев и той отправи официално питане по случая до еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. В неговия отговор се посочваше, че Турция не е потвърдила да има планове за АЕЦ в пограничния район.

Освен туризма евентуална бъдеща ядрена централа ще съсипе и девствената природа в Странджа планина, която се простира и върху българска, и върху турска територия в региона. „Ние сме най-заинтересувани, защото засяга нашия регион и евентуални вредни влияния върху него. Затова при среща с турския консул неотдавна поисках спешно да бъде събрана информация по проблема. Има твърдения, че не става въпрос за ядрена, а за топлоцентрала. Не е ясно и къде точно, върху коя територия ще бъде построена, ако изобщо я има. Според други твърдения пък става въпрос за провокация на опозицията в Турция. Докато няма официално решение на турското правителство, не може да има позиция и България. Още повече че става въпрос за намеренията на суверенна държава. Дори и това, че ядрената централа ще се строи в граничен район, е трудно да се изведе като аргумент „против" - и нашата ядрена централа е на границата с друга държава", коментира областният управител на Бургас Константин Гребенаров.