Отзованият консул от Валенсия Пламен Георгиев най-вероятно ще заведе дело срещу Министерството на външните работи. Това обяви той в интервю за bTV в четвъртък.
Целта му ще бъде да осъди министерството, а не да се връща като консул. Георгиев обясни, че все още няма грама за отзоваването му и той не е официално уведомен.
Той подчерта, че според него заповедта за освобождаването му е неграмотна. "Твърди се, че е надвишен процентът на назначения на хора, които са дипломати. По наредба това не е основание за освобождаване", каза той.
По думите на Георгиев обаче с отзоваването му някой си прави PR на негов гръб. И е било редно да бъде уведомен, преди новината да бъде съобщена на обществото. Така вече можел да си прави срещите за довиждане с испанските власти.
Георгиев прозря и реваншизъм заради интересите, които е засегнал като шеф на антикорупционната комисия КПКОНПИ и на комисията за конфискация преди това.
Георгиев смята, че на премиера Петков не е обяснено, че "това е съвсем нормално назначение" и подобна е практиката във всички държави. "Хора като мен, които са се борили с корупцията и са имали достъп до чувствителна информация, държавата следва да се погрижи за тях, защото сме засегнали много интереси", обясни Георгиев.
Пламен Георгиев замина за Валенсия с решение на правителството на Бойко Борисов през 2019 г. След мотивите тогава беше, че е натрупал много врагове като шеф на антикорупционната комисия. Георгиев стана консул, след като се съгласи незаконните постройки на терасата му в София да бъдат съборени. Георгиев до последно държеше да запази сауната и барбекюто на общата тераса на блока, които обаче ползва само неговото семейство. Тезата му беше, че той е купил имота с вече построени незаконни постройки и общината е знаела за това още от 2012 г.
Първоначално Пламен Георгиев възнамеряваше да обжалва заповедта за събарянето на постройките. По-късно обаче оттегли жалбата си по настояване на премиера.
Георгиев отново обясни, че ако не е било нареждането на Борисов, е нямало да премахне постройките, защото те били законни, узаконени с Акт 16.
Георгиев не пропусна да похвали и Влади Калинов, който беше шеф на дирекция "Общински строителен контрол" в Столичната община. Преди две години и половина той напусна поста си именно заради скандала със застрояването на терасата-покрив на шефа на Георгиев. Неочаквано през май м.г. той беше назначен за шеф на ДНСК, а на 31 декември беше уволнен като шеф на строителния контрол.
Георгиев смята, че Калинов е загубил работата си, защото "има доблестта да гледа само законите". "Хората, които са грамотни и говорят истината, не са удобни нито за предишното, нито за сегашното управление", каза той.
Консулите, които не били юристи като него, постоянно се консултирали с правния отдел на МВнР. Той посочи, че оценката за работата му от министерството е отлична и е свършил повече отколкото е било необходимо. Бившият консул смята и че испанският му език е бил на достатъчно добро ниво, за да заеме поста във Валенсия. "Всички срещи с испанските власти съм провеждал на испански език", категоричен беше той.
По думите му в сряда много българи са му се обадили възмутени от уволнението му и се канят да пишат писмо на премиера.
"Гешев си върши работата, не мога да разбера тази настървеност", коментира той и исканията за оставката на главния прокурор Иван Гешев. Ако главният прокурор има прегрешения, те трябва да бъдат извадени, а не просто така да се иска оставката му, смята Георгиев.