Историческият тунел "Железница" на магистрала "Струма", който е готов от около две години, но не може да се минава през него заради укрепването на свлачища, ще бъде пуснат в движение на 12 февруари. Това каза пред Mediapool министърът на регионалното развитие Андрей Цеков.

Строителството на най-дългия шосеен тунел в България започна през 2019 г. и приключи през 2022 г.

По време на строежа през 2020 г., по времето на ГЕРБ, се появи проблем със свлачища преди и след съоръжението. Повече от две години той не се решаваше. Това направи служебният регионален министър арх. Иван Шишков, който обяви поръчка за укрепването им и избра през януари 2023 г. изпълнители – два консорциума, начело с „ГБС Инфраструктурно развитие“ и „Грома Холд“. За целта от бюджета бяха отпуснати 91 млн. лв. с ДДС.

Крайният срок за укрепването на свлачищата беше до края на 2023 година. Шишков дори обещаваше през август миналата година да бъде пуснато едното платно, за да се облекчи трафика. Междувременно властта се смени и наследникът му на поста Андрей Цеков обяви, че заради сигурността на гражданите и за да работят фирмите спокойно тунелът ще бъде пуснат в края на годината.

Сега обаче се оказва, че по време на работата са се появили непредвидени обстоятелства и срокът е удължен до 12 февруари. ГБС са приключили изпълнението по укрепването на своята част и имат издаден акт 15, а обединението, начело с "Грома Холд", е изпълнило дейностите си на 98%, коментираха от строителните компании пред Mediapool.

Тунел "Железница" е ключова част от магистрала "Струма", която трябваше да е готова още за Олимпиадата в Гърция през 2004 г., според управляващите преди над 20 години.

Днес все още няма яснота откъде точно ще мине трасето на магистралата през Кресненското дефиле. Както се изрази министър Цеков дори след отварянето на тунел "Железница" тапата при Симитли ще остане.

Въпреки това регионалният министър е оптимист, че скоро може да започне строежът на последния участък на магистралата през дефилето.

В четвъртък пред депутатите от парламентарната комисия по регионална политика Цеков каза, че в петък ще бъдат изпратени отговори на получения в края на месец декември 2023 г. от Европейската комисия въпросник по проекта. Министърът се надява България да получи зелена светлина от Брюксел след провеждане на техническа среща по проекта.

Има становище от Министерството на околната среда и водите, че инвестиционното решение изцяло да бъде изнесено движението извън дефилето е допустимо за реализация, каза Андрей Цеков.

До края на януари ще бъдат внесени документи за преценка на необходимостта от нова ОВОС, след което - през април, ще може да започнат действия по проектиране, допълни той.

Двата договора за изграждането на едно от платната извън дефилето за 1,2 млрд. лева бяха подписани през май 2023 г. Този път, който не е с магистрални габарити и трябва да обслужва направлението ГКПП "Кулата" - София, ще се строи от две обединения, начело с ГБС и "Грома Холд".

"Предстои възлагане на обществена поръчка за изработване на вариант и за второ платно извън дефилето", съобщи Андрей Цеков.

Той се надява до края на 2029 г. пътят от гръцката граница през Благоевград и София до Видин да бъде свързан с магистрала и скоростен път.