Археолози откриха останки от средновековен манастирски комплекс в центъра на Созопол. Разкопките започнаха заради строежа на нова автогара, но разкриват забележителни находки в античния град.
Археолозите датират манастирския комплекс, в центъра на който е имало и църква, от XI век.
Нетипично за епохата на Средновековието християнската обител е съществувала кратко – не повече от век - век и половина, но разкрива ценни сведения за градския живот в Аполония, категорични са учените.
„Историческите извори споменават, че в Созопол са съществували 20 манастира. Това е един от тях - особено голяма гъстота на християнски храмове в тази част. В резултат на някакво нашествие или стихиен пожар манастирът е прекратил своите функции“, обясни пред bTV Димитър Недев, директор, Археологически музей – Созопол.
Макар и в пламъци, стенописите по средновековния храм оцелели. Изображенията тепърва ще бъдат разчетени от реставратори, но безспорно в тях личи почеркът на изкусен майстор от Константинопол.
„С изключително висока стойност са заради надписи, заради големите фрагменти от лица, с къдрава коса. Тук виждате стенописи на място, имаме с различни цветове, имаме изображения на светци вероятно. Имаме голям фрагмент от надпис върху стенописи, който е може би част от църковна молитва“, посочи Явор Иванов, ръководител на проучванията.
Впечатляваща за екипа, който работи на терен, е ритуалната яма в притвора на църквата. Археолозите откриват и други интересни находки от времето на византийските императори от династията на Комнините, съобщава още bTV.
„Сребърни монети, бронзови монети, кръстчета, сграфито (декоративна техника, използвана за украса на стени, луксозна керамика внос от Халкида в църквата и около църквата - канделабри, свещници - нали все пак трябва да има малко светлина“, допълни Иванов.
Последните открити находки са глинена лампа и съд за благовонно масло от II век преди Христа. Разкопките ще продължат наесен, когато учените се надяват да установят кои са първите обитатели на мястото, а строителството на автогарата ще почака.