Районът на Странджа е пограничен, планински, с отдалечени едно от друго малки населени места. Жителите на селата в този край са предимно възрастни хора в пенсионна възраст. В тежките времена на пандемия, сдружение „Зелена Странджа“ успя да достави лични предпазни средства - маски, дезинфектанти и хранителни продукти - в 25 села. В тези населени места жителите са под 100 души. Помощта достигна до 889 възрастни хора от три общини - Малко Търново, Средец и Царево. Липсата на предпазни маски не само в селата, но дори и в Малко Търново, прави впечатление на членовете на сдружението. „Полицаите обикаляха по улиците и глобяваха хората. И се получи такъв парадокс, че сме длъжни да ги носим, а хората в тези малки села в Странджа нямат откъде да се снабдят с маски. За дезинфектант изобщо да не говорим, защото дори и след края на извънредното положение, повечето хора изобщо не бяха виждали дезинфектанти“, разказва за инициативата Владимир Димитров от СНЦ „Зелена Странджа“. Едно от посетените села е Бръшлян. В него живеят по-малко от 20 възрастни хора, повечето над 70- годишна възраст. Жителите са благодарни за предоставените предпазни средства и споделят, че
без тях няма как да пътуват до града
Хората уверяват, че ще ги носят в автобуса, както и когато пътуват до Бургас. „Аз ще я ползвам навсякъде, където ще ходя… и в магазин, и в ресторант, и в банката“, обещава и възрастният дядо Пройчо.
А предоставените предпазни маски са дизайнерски и за многократна употреба. Те са с отпечатана карта на туристическия маршрут „Тур Странджа". Това е най-дългият маршрут в цяла Странджа, преминаващ през множество села. Предпазните маски и дезинфектантите са снабдени със средства, получени от фонд „Обединени срещу COVID-19“. „Когато една сутрин случайно видях обявен конкурс за набиране на проектни предложения от Обществен дарителски форум – „Обединени срещу Ковид- 19“ - веднага се роди идеята да раздадем на хората от най-малките села на Странджа предпазни средства - маски, дезинфектанти и хранителни продукти. Набързо подготвих проектното предложение, изключително облекчение беше, че формулярът се попълваше онлайн,
без излишни усложнения
много лесно, без някакви допълнителни документи. Срокът беше също кратък, след 10 дни получихме отговор, че сме одобрени, и в началото на май започна изпълнението на този проект, който обхвана три общини – Царево, Малко Търново и Средец. Общо 25 населени места, това са всичките села с под 100 жители по официални данни на НСИ за 2019 г.“, разказва Владимир Димитров.
Сдружение „Зелена Странджа“ развива дългогодишна дейност в района на Странджа, свързана с природосъобразен и селски туризъм, разрешаване на местни екологични и социални проблеми, популярно е сред жителите на планината. А по маршрута, изобразен на предпазните маски, вече преминават и колоездачи, и туристи от различни краища на България.