В навечерието на това Рождество Христово и отминаващата година може да направим тъжния извод, че светът все повече започва да се разделя на християни и мюсюлмани. И че тъмни и прикрити сили се опитват да направят всичко възможно хората, изповядващи двете религии, да бъдат във война. От бруталните терористични атаки и обезглавявания на организацията, наричаща себе си "Ислямска държава", през бежанската криза до пропагандната война в социалните медии и дори някои по-сериозни. Тези дни "Ал Джазира" разбуни духовете с документален филм, който представя Балканите и най-вече територията на България като земи, традиционно населени с мюсюлмани. А Турция е загубила едва ли не своя изконна територия след Освобождението ни от османско иго. Повече за филма на страница 9. И ако за канал като "Ал Джазира" мотивите са ясни, то е трудно да си обясним как българският министър на образованието изрича тези думи: "Ние, българите, трябва да бъдем горди, че сме били част от Османската империя!" Според министър Тодор Танев българската история трябвало да се ревизира и да не приемаме буквално значението на думата "робство".  Без да искам да влизам в дебати по темата, защото историческите факти винаги предизвикат болезнени емоции и тяхното продължително доуточняване и изясняване трябва да продължава, ще отбележа, че не е въобще ОК български министър да казва такива неща. Особено пред турския премиер Давутоглу. Дебати по миналото могат да правят историците, но официалната позиция на България за миналото трябва да е ясна. Интересен факт, който добавяме на страница 8, е и статия в "Дойче веле", в която авторът Николай Цеков пише, че българските земи са били процъфтяващи, а султанът и везирите са се грижели бащински за гяурите. Не знам дали Цеков е историк, но мястото и формата на неговите думи ми се струват по-подходящи от тези на министъра. Макар и спорни.

Фактът, че такива статии, филми и изказвания зачестяват, показва само, че се търси някакъв конфликт между хората в България, които изповядват двете религии. Конфликт, какъвто десетилетия наред не е имало въпреки моментите на напрежение. А Балканите отново са точно в геополитическия център на това, което все повече изглежда като новата световна война.

Но разпалването на конфликта не идва от хората, които живеят в мир и разбирателство въпреки различния Бог, в който вярват. И това  е, което трябва да помним в навечерието на Рождество Христово. Нека то да донесе на вас и семействата ви уют и топлина, здраве и щастие, независимо в коя точка на света сте решили да бъде вашата България!

Нека новата година донесе мир и благополучие на всички нас!

 

Весели празници