Над 63 600 души в тази страна са починали от свръхдоза опиат през 2016 г. В две трети от тези случаи е ставало дума за предписано лекарство или за нелегален опиат. Когато четете тази статистика, може да си кажете - о, това не се отнася за мен. Но нека първо да ви обобщя изводите от всички цифри и изследвания на кризата с опиатите в Америка. По-голямата част от пристрастените са започнали с предписани болкоуспокояващи - след операция или против хронични болки в ставите, кръста, гърба или мигрена. 80% от хората, които използват хероин, първо са били на предписани опиати. Много от тях не са бедни или без образование или кариера. Напротив, живеят в предградията, имат семейства, стабилна работа, но са попаднали в капана на наркотиците.

А да попаднеш там не е трудно - в края на 90-те години на миналия век фармацевтичните компании в САЩ започват масово да уверяват лекарите, че техните болкоуспокояващи с опиати не водят до пристрастяване. Фирмите стимулират и предписването им, като дават чекове с тлъсти бонуси на лекарите. Смъртните случаи на пристрастени с опиати скачат - през 2015 година над 33 хиляди души умират от свръхдоза с опиати. Тази цифра сега е почти двойна. Пак през 2015 г. около 2 милиона души в САЩ имат някакво разстройство, свързано с употребата на болкоуспокояващи.

Свръхдозите са се увеличили с 30% от юли 2016 г. до септември 2017 г. в 52 района на 45 щата. В Средния запад, където попада и Илинойс, за този период скокът е 70%.

В четвъртък Конгресът одобри законодателство, което има за цел да овладее опустошителното пристрастяване към опиати в страната. Законът, който президентът Доналд Тръмп обеща да подпише, атакува проблема по стотици начини. Той изисква от американските пощи да проследяват международни пратки и да ги проверяват за наркотици, особено тези от Китай, който според властите е основният източник на смъртоносния синтетичен опиат фентанил. Законът позволява на лекарите да назначават лечение за пристрастяването и внася промени в двете най-големи здравни програми Медикейд и Медикеър.

В 13 американски щата хора над 65-годишна възраст са основната група пациенти, които постъпват в болница заради пристрастяване към опиати. Същевременно програмата Медикеър, която покрива лица над 65-годишна възраст, не заплаща лечението на пристрастяване към опиати. Новият закон ще позволи на здравната програма да покрива разходите за лечение, консултации и прегледи.

Другата програма - Медикейд, която покрива бедни и нетрудоспособни хора, заплаща за лечение, но не и ако пристрастеният е бил арестуван или е попаднал в затвора. Много щати ще получат десетки милиони долари помощ за различни програми за борба с опиоидната зависимост.

Всичко това е една добра крачка, предприета от администрацията на Тръмп. Но трябва да има сериозни наказания и изземване на печалби на собствениците на компании, които са продавали пристрастяващите си лекарства, уверявайки лекари и пациенти в тяхната безопасност, но знаейки добре смъртоносните странични ефекти.

И накрая да ви благодаря, че вие направихте възможно това да бъде брой 400 на BG VOICE - вече два пъти в седмицата.