Зигмунд Фройд обяснява повечето неща в поведението на човек със случки от неговото детство. Той търси как тези събития подсъзнателно влияят на решенията и постъпките ни като възрастни. В моята професия съм се научил, че някои методи на действие обикновено се коренят в опит, който съответният човек е придобил някъде в миналото си. Ето защо, когато BG VOICE се оказа забранен в сградата на „Св. Иван Рилски" (виж още на www.BG-VOICE.com), се запитах какви са хората, за които информационното затъмнение е изпитан метод. Отговорът, естествено, може да бъде намерен в съвсем близкото ни минало и методите на комунистическия режим и всесилната Държавна сигурност. Затова не бях учуден, когато сред множеството документи, с които в BG VOICE разполагаме, открихме един, в който комунистическото Външно министерство нарежда на посолството ни във Вашингтон да извади пари за адвокат на свещеник Валентин Ноцков, защото срещу него били настръхнали представители на „вражеската емиграция". Така комунистическият режим наричаше хората, които бяха избягали от него.
Показваме тази история не за да се заяждаме на дребно, а защото е важна част от голямата новина в момента - съдбата на „Св. Иван Рилски". Единият от доводите на Ноцков и хората, които искат тя да бъде приобщена към лоното на Американската православна църква (OCA), е, че БПЦ била пълна с агенти на бившите комунистически служби. Е, оказва се, че близък до тогавашната власт е бил и самият Ноцков, когото един зам.-министър определя като „лоялен и привързан към социалистическа България" човек. Всичко по темата може да прочетете на страници 12-13.
Освен със защита на своите верни слуги, друго от нещата, с които диктаторските режими са известни, е присъждането на всякакви титли на своите лидери. Така например в Румъния Николае Чаушеску бе обявен за гения на Карпатите, в Северна Корея Ким Ир Сен е получил всички възможни награди, давани в държавата , а последно парламентът го обяви за вечен президент, нищо че е мъртъв от години. В България демократично избраният премиер Бойко Борисов задмина голмайстора на Английската висша лига Димитър Бербатов в класацията за футболист на годината. В началото си мислех, че е шега във Facebook, която много хора си постват. Но се оказа, че си е самата истина. Но защо не Бойко да стане футболист на годината? Вероятно играе по-добре от повечето футболисти в А групата ни, а преди време го спрягаха за близък до фолк певицата Ивана, което е важен атрибут за всеки уважаващ себе си BG играч. Още за поредната награда за премиера вожд може да прочетете на страница 5.
Един от хората в отбора на Борисов е и земеделският министър Мирослав Найденов. Той поне за сега не се е увлякъл по поп-фолк певици и титли, но също ги върши най-разнообразни. Как под неговия зорък поглед изчезнаха няколко язовира в България и още от неговите приключения ви разказваме на страница 22.
Българските футболисти обръщат повече внимание на шоубизнеса, отколкото на играта по терените. Мнението на е бившия ни национал Велко Йотов, който стана четвърти на Мондиала в САЩ през 1994 г. Сега той живее в Атланта и в неговата школа тренират над 7000 деца. Още за футболиста и неговия живот сега може да прочетете на страница 32.
Надявам се да сте прекарали чудесен дълъг уикенд след Деня на благодарността и се готвите за предстоящите коледно-новогодишни празници. BG VOICE ви кани да посрещнете новата 2012 с нас на големи партита в Чикаго и Ню Йорк.