В момент, когато целият свят очаква реакцията на Доналд Тръмп за убийството на журналиста Джамал Хашоги, а той се скатава вероятно заради личните си бизнес интереси в региона, президентът отново пое любимата си предизборна дъвка - имигрантите.

Тръмп заплаши в четвъртък, че ще затвори границата с Мексико, в момент, когато хиляди мигранти вървят пеша през Централна Америка с надеждата да достигнат Съединените щати и да поискат убежище, което е напълно легално и по закон.

„Трябва, с най-строг тон, да поискам от Мексико да спре тази атака - и ако то не е в състояние да го направи, ще се обърна към американската армия и ще ЗАТВОРЯ НАШАТА ЮЖНА ГРАНИЦА", написа Тръмп в twitter. По-рано тази седмица няколко хиляди нелегални емигранти от Хондурас прекосиха Салвадор и Гватемала, влизайки в Мексико с надеждата да достигнат САЩ.
Тръмп поде отново една от главните теми на успешната си кампания за президентските избори през 2016 г. - тази за нелегалната имиграция - три седмици преди ключовите междинни избори за Конгрес през ноември.

„Атаката срещу нашата страна на южната ни граница, включително криминалните елементи и ДРОГИТЕ, които прииждат, са много по-важни за мен като президент, отколкото търговията", написа Тръмп във второ послание в twitter в четвъртък.
Президентът републиканец разкритикува демократите, които според него искат „да отворят границите" и които обвини за „слабите закони".

Много от неговите съпартийци също използват точно тази реторика в щатските си надпревари в изборите за Сенат и Камарата на представителите. Прогнозите дават големи шансове на демократите да получат контрола в Конгреса и така да контролират администрацията на Доналд Тръмп. Но републиканците продължават успешно да всяват страх у избирателите от голямото зло, наречено имигранти.
Тези, които вземат работните места на американците. Тези, които носят престъпления, наркотици и дори са изнасилвачи (по думите на президента). Тези, които са заплаха за националната сигурност.

И в никакъв случай не трябва да омаловажаваме тези думи - повтаряни многократно, те се превръщат в национална мантра, в която мнозина вярват. А всякакви ксенофоби, които след изборната победа на Доналд Тръмп изпълзяха от дупките си, ще продължават да сипят омраза и да извършват престъпления от омраза срещу имигрантите. И ако засега ние сме леко извън полезрението, защото сме от бялата европейска раса, в един момент тези „натурални американци" (доколкото това съществува) ще се сетят, че сме от Източна Европа и вероятно ще припомнят, че няма как комунизмът да не е пропит в ДНК-то ни, че го носим и всясаваме тук и какво ли още не, за да продължат успешния си поход срещу имигрантите.

В десетилетията след Втората световна война научихме, че отвореният свят, в който хората сами избират къде да живеят и работят, приемането на различните от нас и толерантността гарантират мир, благополучие и икономически просперитет. Да, в този процес определени групи пострадаха икономически и започнаха да чувстват несигурност. Отговорът обикновено е образование и преквалификация, а не гонене на имигрантите. Защото никой от тях не иска да събира плодовете и зеленчуците по полетата на Калифорния, където сега има недостиг на хора от Латинска Америка да работят, и това ще се отрази на цените им. И защото индустриалните работни места няма да се върнат - те са загубени в автоматизацията и роботизацията, а не са откраднати от лошите емигранти. А това е въпрос на държавна политика, а не на институционализирана омраза към имигрантите.

Но пък са добра примамка за изборната битка. Въпросът е докога американският избирател ще се връзва.