Много президентски стана този брой. Барак Обама обясни какво е състоянието на съюза. Той се скара на Конгреса (които с 13% одобрение са си за смяна), каза им, че с тях и без тях - той ще си действа, и ги притисна за данъчна и имиграционна реформа. И двете едва ли ще се случат. Какво още каза президентът може да прочетете на страница 6, а коментар по темата - на страница 24.

Междувременно от другата страна на ринга настана малко объркване. Кандидатът с три жени и спорно минало Нют Гингрич изведнъж стана първенец в проучванията и задмина Мит Ромни, когото републиканците считаха за най-добър вариант (макар и не най-консервативен) срещу Барак Обама наесен. Защо се получи така може да разберете на страница 9.

В България пък за няколко дена имахме двама президенти (Плевнелиев положи клетва три дни преди Първанов да му сдаде поста). Но от неделя вече е само един - посоченият от Бойко Борисов и одобрен от електората Росен Плевнелиев. Първанов направи последен подарък на петролния магнат Вальо Златев, с когото по принцип премиерът е по-близък. Какво точно му дари отиващият се президент и за чия сметка може да научите на страница 10. Пак там накратко сме описали и драмата с липсващата нова първа дама - съпругата на Плевнелиев. Тя видимо отсъстваше от церемонията по встъпване в длъжност на мъжа си, а информация за нея и дейността й не присъства на президентския уебсайт. Медиите се захванаха с казуса за липсата й.

По принцип, когато човек реши да стане президент, той го прави с ясното съзнание, че това е малко или много семеен бизнес и се налагат жертви. Но това е единствено в случаите, когато човек има осъзнато желание, потребност и амбиция за този пост. Случаят обаче съвсем не е такъв - Плевнелиев получи директна заповед да се кандидатира и да спечели. Вероятно неговата съпруга е била още по-несъгласна с партийната повеля и сега като всяка жена показва силата на характера си (разбирай ината си). Но никой не може да я вини - от спокоен семеен живот с доста успешния и богат бизнесмен Плевнелиев само за 2 години животът й се обърна наопаки - стана съпруга на министър, а сега и първа дама. Надяваме се, че все пак ще пребори силата на характера си и ще я видим да придружава президента поне когато протоколът го изисква.

Говорейки за съпруги, не е ясно дали тази на Валентин Ноцков ще се яви в съдебната зала да подкрепи съпруга си в делото срещу него около храма „Св. Иван Рилски" в Чикаго. Тяхната дъщеря обаче зае свидетелската скамейка. Баща и дъщеря не произведоха каквито и да било смислени показания, причината според моите наблюдения, а и на другите репортери на BG VOICE на предишни заседания на съда е в калпавия, нескопосан, неточен и доста общ превод. А както знаете - адвокатската работа е малко или много игра с думи, а това дело малко прилича на един филм „Изгубени в превода" (Lost In translation). Краят на сагата поне се вижда. А кога точно - прочетете на страница 17.

И като казах филми, Академията за филмово изкуство обяви номинациите за 84-ите награди „Оскар" (още по темата на страници 23 и 35). За пореден път си личи, че Академията трудно държи връзка със зрителите и даде доста номинации на черно-бял ням филм, в който се разказва за... света на киното, естествено. Лентата „Артистът" (The Artist) наистина предизвика фурор сред критиците и малка част от публиката, но Академията за пореден път леко пренебрегва масови шедьоври, като „Хари Потър" например. Въпреки всичко в края на февруари отново ще станем свидетели на едно от най-магическите събития в света, когато червеният килим отново бъде опънат пред „Кодак Тиътър". BG VOICE ще е единствената българска медия с екип там и ще ви покажем със снимки и видео всичко най-интересно от наградите „Оскар".