Когато заместник главният ни редактор Божидар Божков ми обясни възмутен, че руснаците в (родния ми) Бургас живеели в обособени райони, говорели само на техния език и ходели на работа в „Лукойл", аз му казах, че това не е много по-различно от голяма част от българската общност в Чикаго. „Но те поне говорят английски", възрази Божков. Без да му отговарям на това спорно твърдение, реших да видя как според него Бургас е станал руска република. Наблюденията на колегата може да прочетете на страници 11-12.
Един мой приятел и специалист по чуждите езици гостува в Чикаго този уикенд. Легендарният Христо Стоичков дойде тук за премиерата на филм, посветен на живота и кариерата му. Лентата разказва един непознат за мнозина факт - характерът на Камата и неговата съдба се определят от един филм - „Всичко е любов" с участието на актьора Иван Иванов. Двамата заедно гледат тази кинокласика, докато сцените се преплитат със случки от живота на Стоичков и по-важните герои, с които той е имал отношения през годините - от Харманли през София до Барселона и обратно. Как българите в Чикаго посрещнаха Стоичков и какво каза той ексклузивно пред BG VOICE може да прочетете на страница 13.
Във вторник получихме и първа добра новина за дългоочакваната имиграционна реформа. Със солиден брой гласове „за" законопроектът мина първия, макар и процедурен, вот в Сената. Сега предстоят дебати, промени и поправки, преди да бъде гласуван отново. Очаква се той да бъде приет в Сената, но каква ще е съдбата му в Камарата на представителите не е ясно. Последното по тема номер 1 следим на страница 19.
И ако за мнозина в САЩ има опция за политическо убежище, то дали такова ще намери Едуард Сноуден където и да е по света, не е ясно. Това е човекът, който показа документи, които сочат, че американските власти събират огромно количество данни от това, което пишем, споделяме или говорим във Facebook,Yahoo, Google, Gmail, Skype, youtube и др. За разлика от мнозина в неговата ситуация той реши да разкрие самоличността си, а медии, политици и общество не са сигурни дали е герой враг номер 1 за националната сигурност или нещо друго. Неговата история разказваме на страници 4-5. А аз бих се радвал да чуя вашето мнение - ОК ли е властите да ни подслушват телефоните и да ни следят в интернет? Имайте предвид, че според официалната им версия те не шпионират американски граждани, а само чужденци. Мненията ви очаквам на нашите мейли и във Facebook - нищо, че вероятно няма да ги прочета само аз.
Приятен уикенд,
Ясен