В часовете, когато приключваме този брой на BG VOICE, милиони британци умуват дали страната им да остане в Европейския съюз или не. От тяхното решение зависи съдбата на десетки хиляди наши сънародници на Острова, както и на много други от нас, които често пътуват до там. Но по-глобално - зависи бъдещето на самия съюз. Великобритания и Германия са стожерите му и макар кралството да не е приело еврото и често да има собствено мнение при прилагането на общите норми на ЕС (като например по миграционните въпроси), страната е част от фундамента. Но той явно се пропуква. Вероятно през последните седмици сте прочели много мнения, коментари и анализи по темата. Ние добавяме няколко, които може да сте пропуснали от последните дни на страници 14-15 и, разбира се, ще следим темата и резултатите от референдума в четвъртък на нашия сайт www.BG-VOICE.com.

Но отделянето на страната ще постави в лично и легално лимбо много наши сънародници, които в ЕС не познават тревогите, които имат мнозина в САЩ - статут, право на работа. Български семейства, които си мислят, че са подредили живота си в Англия, ще трябва вероятно бързо да намерят нови решения на това, което може да се случи. Ефектът от  BREXIT ще бъде мигновен и ще го усетим в САЩ още същия ден по фондовите пазари и нашите пенсионни сметки и спестявания, а по-късно и с дълготрайните ефекти върху икономиката.

Но във все повече страни изглежда, че глобализацията започва да идва в повече. Дори и в държавата континент като САЩ основните кандидати за Белия дом говорят къде по-яростно, къде по-умерено за при/затваряне на икономическите и други граници - отмяна на споразуменията за свободна търговия, спирането на преговорите по нови, а Тръмп дори иска стена с южната съседка Мексико. Изглежда, следващото десетилетие ще даде присъдата на това, което беше градено през последния половин век - свят с по-малко и по-отворени граници.

Очаквам да чуя вашите мнения на нашата страница във facebook.

И като заговорихме за отворен свят - нова книга разказва историите на 28 наши сънародници, станали световно известни, след като са напуснали България. Някои от тях са дошли в Америка, други са се пръснали из целия свят. "Прогонените гении на България"  показва техния път, а повече за книгата на страница 17. Пак там, и то нарочно, ви срещаме отново с Добри Делев - единствения българин, който е участвал на най-престижното състезание за културизъм "Мистър Олимпия". Сега отново иска да се класира там и да представи България по-добре. Но парадоксът е, че той никога не е печелил престижно състезание в собствената си Родина въпреки множеството титли и медали зад граница. Понякога глобализацията е хубаво нещо. Теми за размисъл от новия ни брой.